Çavuşoğlu'ndan İbadi'ye sert yanıt

Türk askerine yönelik tehditte bulunan Irak Başbakanı İbadi'ye sert yanıt veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ülkende terörle mücadele edemiyor, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun" dedi

Çavuşoğlu'ndan İbadi'ye sert yanıt

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'ye, "Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardan beri senin topraklarını işgal ediyor. Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun" diye cevap verdi.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turkish Airlines Open 2016 Golf Turnuvası'nın basın toplantısının ardından gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair Amerikalılardan hiçbir şüphe olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Onların istihbaratı en az bizimki kadar güçlü. Onlar zaten FETÖ'yü biliyorlar, biz sadece onların elindeki bilgilerle yetinmedik. Darbenin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair bilgi, belge, delilleri verdik. Şu anda ABD'nin elinde en sağlam dosya var. Hukuki bakımdan en sağlam dosya var. FETÖ'nün peşini bırakmayacağımızı ve mutlaka bize iade etmeleri gerektiğini Amerikalılara sürekli hatırlatıyoruz" dedi.
 
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nin her gün bu işi takip ettiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Fethullah Gülen hakkında geçici tutuklama kararı var ama halen tutuklanmadı. ABD'de şimdi FETÖ'nun okullarıyla ilgili inceleme devam ediyor. Los Angeles'ta 3 okulun lisansını yenilememe kararı aldılar. Neden, birincisi mali konular. Demek ki her yerde olduğu gibi mali konularda orda da sahtekarlık yaptılar. Onların en iyi becerdiği şey bu zaten. İkincisi de personel konusunda kural dışı ya da illegal yaptıkları şeyler. Orada da yine sahtekarlık var. ABD'nin kurumları FETÖ'nün farkında, önemli olan siyasilerin de farkına varması. Ama demeden Türkiye'ye vermesi gerekiyor. Madem kurtulmak istiyorsun aramızda anlaşma var, işte deliller. Belgeler dayanışma örneğimiz, bir an evvel hukuki süreci başlatıp bu kişiyi bize iade etmeleri gerekiyor. Şu anda ellerinde bugüne kadarki en güçlü dosya var. O nedenle gerçekleri söylemeye başlamaları da esasen önemli."
 
IRAK BAŞBAKKANI İBADİ'NİN AÇIKLAMALARI
 Bakan Çavuşoğlu, Irak Başbakanı İbadi'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şöyle devam etti: 
 
"Biz dostluk mesajı veriyoruz, İbadi kışkırtıcı mesajlar veriyor. Ondan sonra biz cevap verdikten sonra da İbadi, 'Dost ülkelere, bizim gönderdiğimiz kişilere, büyükelçimize 'Ya biz zaten zor durumda bir ülkeyiz bizi zor durumda bırakmayın bize böyle açıklamalar yapmayın' diyor. Sen niye yapıyorsun."
 
SİLOPİ'YE YÖNELİK ASKERİ SEVK 
Silopi sınırına gönderilen askeri birliklerle de ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 
 
"Bizim buraya asker göndermemizin sebebi belli. Biz sınırın öbür tarafına asker göndermedik. Niye gönderdiğimizin sebebini açıkladık. Buralardaki gelişmelerden dolayı DAEŞ bizim sınırımıza gelebilir. Sınırın bu tarafında 200 PKK'lı var. PKK terör listesinde mi, evet. Peki DAEŞ'e gösterdiğiniz hassasiyeti Sincar bölgesinde toprakları işgal eden, Süleymaniye'ye inmeye çalışan, oradaki bazı siyasilerin destek verdiği PKK'ya niye göstermiyorsun? Başka bir terör örgütü senin topraklarını işgal etmiş. Bizim aldığımız tedbirler de bu terör örgütlerine yönelik. Burada PKK'nın bazı hareketlenme yaşadığını görüyoruz. Arazideki gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Tüm gelişmeleri adeta röntgen çeker gibi tespit ediyoruz. O sebeple bize karşı doğabilecek Suriye'den, Irak'tan kaynaklanan tehditlere karşı tedbir almak durumundayız."
 
'TÜRKMENLERE YÖNELİK TEHDİT BİZE DE YÖNELİKTİR' 
Fırat Kalkanı operasyonuyla sınırın tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Menbiç'i DAEŞ'e tamamen kapatmamız lazım, güvenli bölge haline getirmemiz lazım. Aynı şekilde Musul operasyonuna niye destek veriyoruz? Çünkü DAEŞ'in bize de saldırıları var. DAEŞ, herkes için tehdit bir terör örgütü. Eğittiğimiz yerel güçler burada mücadelenin içinde. Diğer taraftan Türkmen kardeşlerimize yönelik de bir tehdit oluşmaya başladı. Şimdi hiç kimse 'Irak'taki Türkmenlerden size ne' diyemez. Oradaki Türkmen kardeşlerimizin dertleri bizim dertlerimizdir. Onların her türlü ihtiyacını da karşılıyoruz, onlara yönelik bir tehdidi kendimize yönelik bir tehdit gibi algılıyoruz" diye konuştu.
 
'KABADAYILIK YAPMAYA KALKIYORSUN' 
Telafer ve diğer bölgelerdeki çalışmaları bildiklerini belirten Çavuşoğlu, bir olay olduktan sonra tedbir almanın zaman alabileceğini kaydetti. Gelişmelere karşı sınıra asker koydukları aktaran Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
"Sınırımıza asker getirdiğimiz zaman bu Irak hükümetine yönelik bir davranış değil. Sen niye art niyetli düşünüyorsun. Biz kendi tedbirimizi alıyoruz, üstelik size de yardımcı oluyoruz. Malesef içinde bulunduğu zor şartlardan dolayı ve kendi aralarındaki mezhepçi kamplaşmalardan, siyasi mücadelelerden dolayı retorik içinde oluyorlar, bunu tercih ediyorlar. Oysa biz Irak'a ne diyoruz, Irak bizim dost ve kardeş ülkemiz bu net. Irak'ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha güçlü destekleyen yoktur. Bu güne kadar ayrılma yönünde meyil gösterenlere karşı bu mesajı en güçlü biz vermişizdir. Başkaları gibi de mavi boncuk hiç dağıtmadık. Irak'ın güvenliği ve istikrarı kendi istikrarımız kadar önemlidir. Başka ülkelerin kışkırtmaları sebebiyle gelişi güzel açıklama yapman doğru değil, kaldı ki senin gücün varsa niye Musul'u terör örgütlerine teslim ettin. Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardan beri senin topraklarını işgal ediyor. Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önce ilan ettik ve alıyoruz."
 

YORUM EKLE