Çavuşoğlu: ABD ile toplantı ertelenebilir

Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile biraraya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamada ABD ile 19 Mart'ta gerçekleşmesi planlanan Menbiç görüşmesinin ertelenebileceğini söyledi. Gündemdeki bir diğer konu ise S-400 füzeleriydi.

Çavuşoğlu: ABD ile toplantı ertelenebilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "19'unda  Washington'da bir görüşmemiz olacaktı ama şimdi Rex Tillerson görevden ayrıldığı  için bu ertelenebilir. Ne yapacağımızı görüşüyoruz." dedi. 
 
Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye-Rusya 6.  Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) Toplantısı kapsamında Moskova'da ortak  basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gözlemci olduğunu ve orada  neler olup bittiğini zaten gördüğünü belirten Çavuşoğlu, "Fakat Astana formatında  ABD ile bir mekanizmamız yok. Münbiç ve YPG'nin kontrol ettiği yerlerin istikrara  kavuşturulması ve YPG'nin buralardan ayrılmasıyla ilgili bir anlayış var bununla  ilgili görüşmelerimiz devam ediyor." ifadelerini kullandı.
 
ABD ile Türkiye arasında çalışma grubu oluşturulduğunu söyleyen  Çavuşoğlu, bu çalışma grubunun toplantısının geçen hafta yapıldığını hatırlattı.
 
Çavuşoğlu, "19'unda Washington'da bir görüşmemiz olacaktı ama şimdi  Rex Tillerson görevden ayrıldığı için bu ertelenebilir. Ne yapacağımızı  görüşüyoruz." diye konuştu.
 
Burada bir uygulama olabilirse Fırat'ın doğusundaki bölgelerin de  istikrara kavuşturulması için adımlar atılabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, "Ama  önce Münbiç'te ABD'nin ne kadar samimi olduğunu ve sözünü ne kadar tutacağını  görmemiz lazım. Çünkü daha önce verilen çok sayıda sözler oldu. Bu sözler  tutulmadı tam tersine YPG/PKK terör örgütüne silahlar verildi." değerlendirmesini  yaptı.
 
Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da ABD'nin Suriye'de üs kurduğu yönündeki  haberlere ilişkin, "Suriye'de ABD'nin askeri üs kurma teşebbüsünde olduğunu  biliyorum. Eminim ki ülkenin parçalanmasına yol açmak istiyorlar ve bunun için  çeşitli yöntemlere başvuruyorlar. Çeşitli provokasyonlar hazırlanıyor." dedi.
 
Lavrov, sürekli Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu iddia  eden Washington'ın, bunu sözlerle değil, eylemlerle kanıtlaması gerektiğinin  altını çizdi.

YORUM EKLE