Büyükşehir'lerde CHP-İYİ Parti İttifakı

CHP ve İYİ partinin yerel seçimler ile ilgili olarak ittifak görüşmeleri için dün ilk kez toplanan Kemal Kılıçtaroğlu ve Meral Akşener, Ankara'nın haricinde bir çok büyükşehirde ortak aday çıkaracakları bugün gündemde en çok konuşulanlar arasında oldu..

GÜNDEM 14.11.2018, 20:25
Büyükşehir'lerde CHP-İYİ Parti İttifakı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün bir araya gelmişti. Akşener ve Kılıçtaroğlu görüşmesinde önümüzde ki yerel seçimler ile ilgili CHP-İYİ parti arasında ittifak ile ilgili konular görüşüldü. İlk yapılan açıklamalara göre Ankara ili için Mansur Yavaş ismi CHP ve İYİ Parti kulislerinde çokca söz edilmiş olsada henüz kesin bir şey söylenemiyor. 

ANKARA’DA YENİ ADAY ÇIKABİLİR

Büyükşehir'ler de CHP-İYİ Parti ittifakında en zor denklem iki parti arasında Ankara olacak denilirken, Meral Akşener’in Ankara adayının İYİ Parti’den olmasını istediği belirtildi. Ayrıca Mansur Yavaş isminin son günlerdeki açıklamalarından dolayı askıya alındığı öne sürüldü.

Yani bir başka isim üzerinden de iki parti işbirliğine gidebilecek. CHP’nin de Ankara’da en uygun aday için çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Canova’nın konuştuğunu öne sürdüğü İYİ Partili kurmayın, ‘Ne olacağı belli değil. İki taraf da Ankara’yı istiyor bu da çok normal. Ya buluşursunuz ya buluşamazsınız. Fakat bir ili kazanmak için yüzde 38’lik bir oran isteniyorsa, bu noktada yüzde 35 ile yüzde 5 arasında bir fark yok. Dolayısıyla önemli olan yüzde 38’i bulmak. Yani yüzde 35’te kazanamıyor, yüzde 5’te. Mantıklı hareket etmek gerekiyor’ mesajını verdiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)