Burhaniye'de sel araçları sürükledi

BALIKESİR'in Burhaniye İlçesi kırsal Subeylidere Mahallesi'nde sabah saatlerinde bastıran doluyla karışık sağanak yağmur nedeniyle Madra Dağı ve diğer yüksek kesimlerden inen sular sele neden oldu. Sokaklar dereye dönerken 4 ev ve 3 işyerini su bastı, park halindeki 20 araç sel sularına kapılıp metrelerce sürüklendi.

GÜNDEM 18.07.2017, 16:19
Burhaniye'de sel araçları sürükledi

Burhaniye'ye 13 kilometre mesafedeki 350 nüfuslu Subeylidere Mahallesi'nde, bugün saat 07.00 sırasında başlayan dolu ile karışık sağanak yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Madra Dağı ve diğer yüksek kesimlerden inen sel suları önüne ne gelirse katarak, mahalle meydanına indi. cadde ve sokakları dereye çevirdi. Suyla dolan mahalle meydanında park halindeki 20 araç sel sularına kapıldı. Metrelerce sürüklenen araçlarda maddi hasar meydana geldi. Alçak kesimlerdeki 4 ev ile 3 işyerini de su bastı. Mahalledeki elektrik ve su şebekesi de zarar gördü.


Burhaniye Belediyesi Temizlik İşleri müdürlüğü ekipleri, Subeylidere Mahallesi'nde su baskını yaşanan yerlerde tahliye çalışması yapıp, sel sularının savaş alanına çevirdiği cadde ve sokakları temizlemeye başladı.

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI İNCELEME YAPTI

Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner ve burhaniye Belediye Başkanı AK Partili Necdet Uysal ile Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır da mahalleye gelerek inceleme yaptı. çalışmaları yönetti. Burhaniye İlçe Jandarma Komutan Vekili Astsubay Başçavuş İsmail Aybaş, sele kapılarak sürüklenen araçları tek tek tespit edip, tutanak tuttu. Can kaybı olmamasına bsevindiklerini belirten Kaymakam Hüseyin Öner şöyle dedi:

"Bir sel felaketi ile karşılaştık. Ancak şükrediyoruz, can kaybı yaşamadık. Bugün mahallemizde gerekli incelemeleri yapıyoruz. Belediyeden ekiplerimizi sevk ettik. Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bilgi verdik. Onlar da geliyorlar. Maalesef 20 araç sel sularına kapılmış. İlk tespitlerimize göre bu araçlardan 10'u ağır hasar görmüş. Diğer 10'ununda da belirli oranlarda zarar var. Yaraları sarmak için çalışıyoruz." 

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal da selin neden olduğu yaraların sarılması için seferber olduklarını söyledi.

SEL UYKUDA YAKALADI

Subeylidere Mahallesi Muhtarı Mustafa Demir de, "Bu rahmet bizleri uykuda yakaladı. Çok şiddetli yağdı. Kendim bizzat afeti yaşadım. Köyümüzün meydanında araçlar zarar gördü. Hepsini sular aldı, sürükledi. Vatandaşlarımız çok büyük zarar gördü. Devletimizin, zararlarımızı karşılamasını istiyoruz" dedi.

Mahallede yaşayan 79 yaşındaki Burhanettin Metin de yıllardır böyle bir afet görmediğini belirtip, "1951- 1952 senesinde böyle afet oldu. O zaman kağnıları sel götürmüştü. O zaman bile durum bu kadar kötü değildi" diye konuştu.

Yorumlar (0)
19°
açık