05 Aralık 2013 Perşembe 12:21
Bugün kadınlar için özel bir gün!
Türk Eğitim Sen Aydın Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri, 5 Aralık 1934’de yürürlüğe giren Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 79. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Kadınların kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolunun siyaset yapmaktan geçtiğini savunan Türk Eğitim Sen Aydın Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı Şenay Caner, “1894 yılında bağımsızlığını ilan eden Avustralya kadın haklarını kabul eden ilk modern ülke olmuştur. Daha sonra 1 Haziran 1906 yılında Finlandiya kadın haklarını kabul eden ilk Avrupa ülkesi oldu. Danimarka’da 1915, Rusya 1917, Amerika’da 1920, İngiltere, Azerbaycan, Kanada 1918, Almanya, Avusturya 1919, Türkiye ise 1930 ve 1935 yılından itibaren kadın haklarını kabul etmiştir. Türkiye de ki kadın haklarına ilişkin olarak 1917 yılında çok eşlilik çıkarılan bir yasa ile düzenlenmiştir. 1926 yılında medeni kanunla kadın erkek eşitliği gerçekleşmiştir.


Kadınların siyasal alanda ve mesleki yaşamlarında hak iddia edebilmeleri 1908-1914 yıllarında dile getirilmişse de en çok Cumhuriyet dönemine gerçekleşmiştir. Türk kadını kendisine tanınan bütün haklara layık olduğunu hem söz konusu haklar tanınmadan önceki asalet ve kahramanlığı ile hem de bu haklar tanındıktan sonra kısa zamanda çeşitli mesleklerde gösterdiği başarılarla kanıtlamıştır. 1924’de Cumhuriyet’in ilk kadın cemiyeti Türk Kadınlar Birliği kurulmuştur. Bu dernek kadınların siyasal hakları için çalışan ilk dernektir. Bu cemiyet kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi için çalışmıştır. Türk kadınlar birli daha sonra 1935 yılında kadınların siyasal haklarını kazanmasıyla amacına ulaştığını ileri sürerek kendini feshetmiştir.

30 Nisan 1930 ‘da belediye seçimlerinde seçmen olma hakkı 26 Ekim 1933’te muhtar seçme ve köy ihtiyar heyetine seçilme hakkı 5 Aralık 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. 1935 yılında kadınların seçme ve seçilme hakkını ilk kez kullandığı seçimler yapılmış, TBMM’ne 18 kadın milletvekili seçilmiştir. 1933 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildikten sonra Aydın’ın Karpuzlu köyünde seçimi kazanan Gül Esin ilk kadın muhtarımızdır” dedi.
Kadınların sosyal hayatta geldikleri durum hakkında da bilgiler veren Caner, “TÜİK tarafından yayınlanan son istatistiklere göre Türkiye’de toplam çalışanların yüzde 29,4’ü kadın. Kamuda toplam sendikalaşma oranı yüzde 68,17 iken kadınların kadınların örgütlenme oranı yüzde 35’lerde kalıyor.

Bu rakamlar dahi gelişmiş addedilen birçok toplumdan daha önce seçme ve seçilme hakkı elde etmiş olan kadınlarımızın, 1934’ten bugüne kadar yaşadığı ihmali ortaya koymaya yetmektedir. Bir zincirin gücü en zayıf halkasının gücü kadardır. Kadın ne denli güçlü ise toplumda o denli güçlüdür. Kadınların en temel ekonomik demokratik sosyal siyasal medeni haklardan mahrum bırakılması küçük yaşta evliliğe zorlanması çalışma haklarının elinden alınması kabul edilemez bir durum olarak toplumların geri kalmasına ve çöküşüne yol açacaktır.

Bugün kadınlarımızı toplumsal hayattan soyutlamaya çalışan aile içi şiddet uygulayarak adeta kadınları infaz eden asılsız gerekçelerle kadınlarımıza ikinci sınıf vatandaş muamelesini layık gören, onların erdem ve değerini hala anlamayan zihniyetlere karşı; Tüm siyasi parti temsilcilerine sesleniyoruz. Yerel ve genel seçimlerde kadınlarımıza hak ettiği yerleri vererek süregelen haksızlıkları durdurmak sizlerin elindedir. Bu düşünceler ışığında Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 79. Yılını kutlarken başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki tüm kadınların annelik sıfatıyla sahip oldukları kutsiyetin farkına varılmasını ve uğradıkları her türlü haksızlığın son bularak toplum içinde eşit bireyler olarak yer almalarını diliyoruz” diye konuştu.

 
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.