04 Ekim 2014 Cumartesi 15:10
Bugün Dünya Hayvan Hakları Günü
Hayvanlar dünyamıza bizimle birlikte ev sahipliği yapan ve her geçen gün bizim yüzümüzden yaşama alanlarını kaybeden dostlarımız. Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü. Bu anlamlı günde, sizlere bir tek yorum bile katmadan Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 14 maddesini paylaşıyoruz.

İnsanlık dünyaya egemen olan canlı türü olarak bugün gezegendeki tüm canlı türlerine hükmeden tek tür olma özelliğini koruyor. Bitki örtüsünü, doğal yaşam alanlarını, denizleri ve hatta gökyüzünü tam bir egemenlik altında yöneten insanlar, çağlar içerisinde bir çok canlı türünün yok olmasına sebep oldular. Ancak gezegendeki hayvan yaşamını güvence altına almak da yine insanlığın görevi. Bu noktada Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne sahip çıkmamız yeterli. Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü...

1. Eşitlik
Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Saygı
Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3. Merhamet
Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Doğal yaşam
Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5. Uyum
Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. Yaşama hakkı
İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Çalışma hakları
Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Sağlık
Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9. Beslenme
Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Onur
Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Ölüm
Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Soykırım
Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Medya ve sinema
Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

14. Yasalar
Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.