Boşa akan maden suyunu 17 ülkeye ihraç etti

Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde mermercilik yapan Şuayip Demirel, yıllardan beri ilçede boşa akan maden suyu kaynağını değerlendirip fabrika kurdu ve kısa sürede aralarında Çin, ABD ve Avustralya'nın da aralarında bulunduğu 17 ülkeye ihracat yapmaya başladı.

Boşa akan maden suyunu 17 ülkeye ihraç etti

Mermercilik yapan Demirel, ilçe merkezine 3 kilometre mesafedeki Avşar  Deresi mevkisinde boşa akan maden suyu kaynağını değerlendirmek için bölgeye 1,5  yıl önce fabrika kurdu. Avşar Maden Suyu markasıyla üretim yapmaya başlayan  Demirel, şişelediği maden suyunu yurt içinin yanı sıra yurt dışında da satmaya  başladı.

Tesisin genel müdürü Mehmet Başpınar, AA muhabirine, bölgede geçmişi  Friglere dayanan ve yakın tarihe kadar boşa akan maden suyu kaynağını  değerlendirdiklerini söyledi.

Yapılan yatırımın kısa sürede karşılık bulduğunu anlatan Başpınar,  "Farklı şişemiz, yeni ürünlerimiz tüm Türkiye'de beğenildi. 54 ilde bayimiz var,  yaklaşık 60 ilde tüketiciye ulaşabiliyoruz. Çok olumlu tepkiler alıyoruz." dedi.

17 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Yurt dışına yönelik ciddi çalışmalarının olduğunu vurgulayan Başpınar,  üretimlerinin yüzde 15-20'sini ihraç ettiklerini aktardı. Başpınar, 17 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Maden sularımızı Almanya, Bahreyn, Tayvan, Güney Afrika, ABD, Çin,  Suudi arabistan, Irak, İran, Suriye, Lübnan, Filistin, Kosova, Belçika, Hollanda,  Avusturya ve Avustralya'ya gönderiyoruz. Türk maden sularının girmediği ülkelere  girmeyi hedefliyoruz. Bahreyn'de büyük market zincirlerinde bir Türk maden suyu  olarak yer alıyoruz. Tesisimizde 35 kişi çalışıyor. Yeni kurulan bir fabrika  olmamıza rağmen dünya markası olma yolunda ciddi adımlar atıyoruz. Bizim suyumuz  çok farklı. Volkanik kaynaklı, mineral yönünden zengin bir su."

Türkiye'nin darbe girişimini atlattığını ve ekonominin zor bir  süreçten geçtiğini ifade eden Başpınar, şunları kaydetti:

"Yaşanan tüm zorluklara rağmen Türk ekonomisine güvendik ve  yatırımlarımızı sürdürdük. Sektörde henüz 1,5 yıllık bir firmayız. Buna rağmen  ciddi anlamda büyüyen, sektörde ses getiren bir işletmeyiz. Şu an ilk 5'te yer  alıyoruz. Kalitemizle ve teknolojimizle öne çıkıyoruz. Şu anda 12 çeşit ürünümüz  var. Doğal maden suyundan gazoz üretiyoruz. Limonatamız var. Tropikal bir tad  olan Mango ananas çeşidimiz çok beğenildi. Tüm dünyada herkesin içebileceği ve  beğeneceği ürünleri üretmeye gayret ediyoruz."

- Ege Haber
YORUM EKLE
EURO

DOLAR

BİST

ALTIN

°  
banner486
HABERLER