Bir metrelik boylarıyla günde 3 kilo süt veriyorlar

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Halep keçisi çiftliği kuruldu. 1 metrelik boyları ile dikkat çeken Halep keçileri günde 3,5 litre süt verirken, bir batında 8 yavru doğurabiliyor.

Bir metrelik boylarıyla günde 3 kilo süt veriyorlar

Akçapınar köyünde hayvancılıkla uğraşan Ayhan Aksu (55), damızlıklarını Hatay yöresinden aldığı Halep keçilerinden kısa zamanda 60 başlık bir sürü oluşturdu. 3 yaşına geldiklerinde 1 metre boyuna ulaşan keçiler, günde 3,5 litre süt verip, bir batında 8 oğlak dünyaya getiriyor.

Ayhan Aksu, "Hayvancılığa yeni başladık. Halep keçisi olarak bilinen bu ırkı Hatay ve Adana bölgesinde bulduk. Damızlıklarını Hatay bölgesinden topladık. Devlet kurumları ile ve bankalarla destek için görüşmeler yaptım, fakat yetkililer Halep keçisinin bu bölgede yetişmeye uygun olmadığını ifade ettiler. Bir yıl araştırma yaptım. Halep ırkını tercih etme sebeplerinden biri de çok uysal bir hayvan olması. Ama kulakları ile oynandığında tepki verebiliyor. Süt kalitesi yüksek. Verimli eti var. Bölgemizdeki süt fabrikaları ile görüşmelerde bulundum. İlk başlarda Saanen ırkı üzerinde çalışma yapmayı hedefliyorduk, lakin fabrikalarla görüşünce Halep ırkının sütünün daha değerli olduğunu ve Halep keçisi yetiştirdiğimde sütünü daha değerinde alacaklarını ifade ettiler. Bakımına göre günde bir keçiden 8 litre süt alındığı görülmüş" dedi.

YORUM EKLE