banner123

Bedelli askerlik başvuru sayısı. Bedelli askerliğe kaç kişi başvurdu. 2018 Bedelli başvuru sayısı...

Bedelli askerlik başvuru sayısı açıklandı. Bedelli askerlik için şu ana kadar kaç kişi başvurdu. Bedelli askerlik başvuru sayısı açıklandı. Bedelli askerliğe iki günde yaklaşık 200 bin başvurunun yapıldığı belirtildi. Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılıyor?.. Bedelli askerlik son başvuru tarihi ne zaman. Ayrıntılar haberimizde...

GÜNDEM 07.08.2018, 19:30 07.08.2018, 19:35 M. Fatih DEMİR
Bedelli askerlik başvuru sayısı. Bedelli askerliğe kaç kişi başvurdu. 2018 Bedelli başvuru sayısı...

Bedelli askerlik için şu ana kadar kaç kişi başvurdu. Bedelli askerlik başvuru sayısı açıklandı. Bedelli askerliğe iki günde yaklaşık 200 bin başvurunun yapıldığı belirtildi.

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak için iki gün içinde 200 bine yakın başvuru yapıldı

Milli Savunma Bakanı Akar: "Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamak."

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayanların bedelli askerlik başvurusu askerlik şubelerine, ülke dışındakilerin ise yaşadıkları ülke konsolosluklarına şahsen yapması gerekiyor. Bedelli askerlik başvurusunun şahsen yapılması gereklidir. Vekaletle veya posta ile yapılması mümkün değildir. Başvuru esnasında başvuruyu yapan kişiye ödemesi gereken tutar ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bedelli askerlik ücreti olan 15 bin TL'yi Ziraat Bankası ve Halkbank'a yatıracak. Ardından ödemenin yapıldığına dair bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekont, bedelli askerlik başvurusunda bulunulan merkeze iletilmelidir.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak. Bedelli askerlik klavuzuna (http://asal.msb.gov.tr/) üzerinden ulaşabilirsiniz.

21 GÜN ASKERLİK NEREDE NASIL YAPILACAK

Bedelli askerlikten faydalananların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl (dönüştürülmüş) yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek. Bedelli askerler, 21 günlük temel askerlik eğitimi süresinde, silah söküp takma, atış, yürüyüş, yat-kalk, spor eğitimiyle birlikte yakın muharebe ve yangın söndürme eğitimini yapacak. Yurtdışı dövizliler ise temel askerlik eğitimi internet üzerinden alacak. Uzaktan eğitimde ‘devlet şuuru, vatan sevgisi, tarih, vatandaşlık eğitimi ve TSK'yı tanıma yer alacak. Sınav koşulu ise olmayacak.

Yorumlar (0)