Başbakan Yıldırım:Bosna Hersek'in acısı acımızdır

Başbakan Binali Yıldırım, "Bosna Hersek'in acısı acımızdır. Türkiye, Bosnalı kardeşlerinin uğradığı zulümlerin ve katliamların takipçisi olma, onları bu davalarında yalnız bırakmama konusunda kararlıdır" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım:Bosna Hersek'in acısı acımızdır

Başbakan Binali Yıldırım, Srebrenitsa soykırımının 22. yıl dönümü nedeniyle  yayımladığı mesajda, soykırımın, "yakın tarihin en utanç verici hadiselerinden  biri" olduğunu vurguladı. Bosna Hersek'ten 22 yıl önce gelen haberlerin, milletçe derin acılar  yaşanmasına neden olduğunu belirten Yıldırım, Srebrenitsa'yı, 11 Temmuz 1995'te  Sırp birliklerinin işgal ettiğini, bunun üzerine sivil Boşnakların, Birleşmiş  Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığındığını hatırlattı.

 Yıldırım, sığınmacıları korumak yerine Sırplara teslim etmeyi tercih  eden Hollandalı askerlerin soykırımın kapısını araladığını, 8 bin 372 Bosnalı'nın  Sırp birlikleri tarafından hunharca katledildiğini belirtti. "Bosna Hersek'in acısı acımızdır. Türkiye, Bosnalı kardeşlerinin  uğradığı zulümlerin ve katliamların takipçisi olma, onları bu davalarında yalnız  bırakmama konusunda kararlıdır." ifadesini kullanan Yıldırım, Boşnaklara destek  olmak ve yaralarını sarabilmek için üzerlerine düşen sorumluğu yerine getirmeye  devam edeceklerini vurguladı.

 Yıldırım, "İnsanlığın gelecekte bu tür trajedileri bir daha yaşamaması  için özellikle Bosna Hersekile ilgili bütün sorunların adil değerlendirmeye tabi  tutulması, suçluların açıkça ilan edilip hak ettikleri cezalara çarptırılmaları  çok önemlidir." degerlendirmesinde bulundu. Başbakan Yıldırım, Bosna'da katledilen bütün masumlara Allah'tan  rahmet, Bosna halkına da başsağlığı dileğini iletti.

YORUM EKLE