Başbakan Yıldırım: Saldırı ilişkileri bozmaya yönelik

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik menfur saldırıyı kınayarak, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin zarar görmesine izin verilmeyeceğine ve terörün tuzağına düşülmeyeceğine dikkati çekti.

Başbakan Yıldırım: Saldırı ilişkileri bozmaya yönelik

Başbakan Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'da meydana  gelen menfur saldırıyı kınadı.

Yıldırım, "Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Andrei Karlov, bugün  Türkiye - Rusya münasebetlerini ve geçmişini konu alan resim sergisini  ziyaretinde kürsüde konuşmasını yaparken silahlı saldırıya uğramış ve tüm  çabalarımıza rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir. Güvenlik güçlerimiz,  saldırganı etkisiz hale getirmişlerdir. Büyükelçinin yanı sıra sergide  bulunanlardan biri yabancı uyruklu üç kişi yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi  sürmektedir." ifadelerini kullandı.

Olayın ilk anından itibaren konuyu yakından takip ettiğini aktaran  Başbakan Yıldırım, bu konuda Rus muhatabına gelişmelerden anında bilgi verdiğini  kaydetti.

  Yaşanan menfur olayın Rusya ile Türkiye arasında devam eden ve  gelişmekte olan ilişkileri bozmaya yönelik olduğunun altını çizen Başbakan  Yıldırım, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin zarar görmesine izin  verilmeyeceğine ve terörün tuzağına düşülmeyeceğine dikkati çekti.

"Çabalarımızı aksatmayacağı inancını taşıyorum"

Başbakan Yıldırım, son zamanlarda Suriye başta olmak üzere Türkiye'nin  Rusya ile başlattığı bölgedeki  barışı tesis etmeye yönelik çabalara vurgu  yaparak, "Bu ve buna benzer olayların, asla ve asla çabalarımızı aksatmayacağı  inancını taşıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Yıldırım, "Geçtiğimiz hafta Moskova'da yakından çalışma imkanı  bulduğumuz bu değerli Büyükelçi'yi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bu alçak  terör eyleminin faili ve arkasındaki karanlık çevreleri açığa kavuşturmak ve  adalete teslim etmek için her türlü çaba gösterilmektedir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, bu üzücü olay nedeniyle Rusya halkının  acılarını paylaştıklarını ve Karlov'un yakınları başta olmak üzere, Rusya halkına  ve tüm diplomatik camiaya taziyelerini ilettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 23:52
YORUM EKLE