Barış Pınarı Harekatı'na Fransa'dan hadsiz açıklama!

Barış Pınarı Harekatı'na yönelik birçok ülkeden açıklama gelmeye devam ediyor. Daha önce 6 ülke desteğini duyururken bazı ülkelerde harekata karşı olduğunu söyledi. Bir hadsiz çıkışta Fransa'dan geldi. Fransa, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırımların "masada olduğunu" duyurdu.

GÜNDEM 11.10.2019, 11:53 11.10.2019, 12:19
Barış Pınarı Harekatı'na Fransa'dan hadsiz açıklama!

Fırat'ın doğusunda terör örgütüne karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bir çıkışta Fransa'dan geldi...

Fransa, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırımların "masada olduğunu" duyurdu.

Fransa'nın Avrupa Birliği Bakanı Amelie de Montchalin, gelecek hafta düzenlenecek AB zirvesinde Türkiye'ye yönelik yatırımların masaya yatırılacağını söyledi.

Montchalin Fransız Inter radyosuna yaptığı açıklamada, "Suriye dolayısıyla Türkiye'ye bir yaptırım uygulanması konusu gelecek hafta Avrupa Konseyi'nde görüşülecek. Açıkça bu konu masada olacak" dedi.

'KONU MASADA'

Türkiye'ye yönelik olası yaptırımlarla ilgili soru üzerine "bu konu elbette masada" diyen Fransız bakan, "Siviller, Suriyeli güçler ve bölgenin istikrarı için sarsıcı olan bir durumla karşı karşıya kaldığımızda aciz davranmayacağız." ifadesini kullandı.

BARIŞ HAREKATI'NA KARŞI ÇIKAN ÜLKELER

Operasyonun başlamasının ardından Finlandiya, Türkiye'ye askeri ihracatı askıya almış, onu Norveç takip etmişti. İsveç de bu yaptırımın AB çapında uygulanması önerisinde bulunmuştu.

AB üyesi 28 ülke de ortak bir yazılı açıklama yayımlayarak, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü operasyona son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

OPERASYONA DESTEĞİNİ 6 ÜLKE AÇIKLAMIŞTI

Kısa sürede birçok ülke harekata ilişkin açıklama yaparken; Macaristan, İspanya, KKTC, Katar ve Rusya, Suriye'nin kuzeyine yapılan operasyonu desteklediklerini açıklamıştı

Suriye'nin kuzeyine yapılan Barış Pınarı Harekatı'na bir destek de Pakistan'dan gelmişti. Bakanlık Sözcüsü Faysal, "Türkiye'nin çabalarını tebrik ediyoruz" demişti.

Yorumlar (0)