Bakanlık duyurdu: Cihaza bağlı kronik hastalara 200 TL destek!

Aile ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre cihaza bağlı kronik hastalara 200 TL elektrik faturası desteği verilecek.

GÜNDEM 12.10.2018, 10:40
Bakanlık duyurdu: Cihaza bağlı kronik hastalara 200 TL destek!

Aile ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre cihaza bağlı kronik hastalara 200 TL elektrik faturası desteği verilecek.  Evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde  hayatını sürdürmek durumda kalan hastalara 200 liraya kadar elektrik faturası  desteği sağlanacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın 100 Günlük İcraat Programı’nda açıkladığı "Ağır kronik hastalığı  nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura  bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması"na yönelik  çalışmaların sonuna gelindiğini belirtti.

100 Günlük İcraat Programı'na uygun şekilde, Elektrik Desteği  Programı'nın kasım ayı başında başlatılacağını bildiren Selçuk, başvuruların il  ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabileceğini ifade  etti.

''BİRİKMİŞ ELEKTRİK BORÇLARI DA ÖDENECEK''

Elektrik Desteği Yardım Programı'ndan, 3294 sayılı Kanun kapsamında  muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım  yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını  sürdürmek durumunda kalan hastaların faydalanacağını belirten Selçuk, yardım  programının Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş  Elektrik Borcu Desteği olmak üzere üç bileşenden oluşacağını aktardı.

Selçuk, şunları kaydetti: "Elektrik Tüketim Desteği ile hak sahiplerinin konutlarına ait  elektrik faturalarına destek olmak için, kullanılan cihazın elektrik tüketim  düzeyine göre, aylık 200 TL'ye kadar yardım yapılacak. Kesintisiz Güç Kaynağı  Desteği ile de hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecek. Yardımın  başladığı ilk ay, tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza  bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödenecektir."

Yorumlar (0)
23°
açık