Bakan Özhaseki: İmar çarpıklığının önüne geçecek bir mekanizma getirdik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne bazı inşaat sektörü temsilcilerinden gelen eleştirilere ilişkin, "Bizim imarı disipline etmek dışında hiçbir amacımız yok. Hoyratça, haksızca kullanılan, istismara sebebiyet veren, imar çarpıklığı ve düzensizliğinin önüne geçecek bir disiplin mekanizması bizim getirdiğimiz. Hiçbir hak kaybı yok" dedi.

GÜNDEM 05.07.2017, 18:49
Bakan Özhaseki: İmar çarpıklığının önüne geçecek bir mekanizma getirdik

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet  Özhaseki, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan sektör  temsilcilerinin "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği"ne ilişkin eleştirileriyle  ilgili açıklama yapıt.  Mevcut yönetmeliğin 2013'te çıkarıldığını, bazı müteahhit grupların  talepleri üzerine süresi dört kez uzatılan bir yönetmelik olduğunu belirten  Özhaseki, bu senenin başında bütün belediye başkanları ve sektörün ileri  gelenleriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde yönetmelik değişikliğine  gittiklerini hatırlattı. Tek tip bir yönetmelik çıkarmamak adına imarın anayasası olarak  gördükleri kuralları bakanlık olarak belirlediklerinin altını çizen Özhaseki,  şehirlerin coğrafi iklimlerine göre değişebilecek kuralları ise belediyelerin  kendilerinin belirlediğini aktardı."Her şehrin imar yönetmeliği ayrı olsun diye bir karar aldık" diyen  Özhaseki, bu kararın da olumlu bir karşılık bulduğunu bildirdi.

Özhaseki, 30 büyükşehir belediyesine tek tek yazı yazarak imar  yönetmeliğiyle ilgili teklif istediklerine işaret ederek, "Gerek müteahhitler  gerek mimarlar grubu gerekse dışarıda bu işin içerisinde yer alan 50'ye yakın  sektör temsilcileriyle yaptığımız toplantılar neticesinde birtakım kurallarda  hemfikir olduk, oy birliğiyle bunu gerçekleştirdik. Başta İstanbul ve Ankara  Büyükşehir Belediyelerimiz olmak üzere birçok belediye buna katkı sundu. Çünkü  kendi şehirleriyle ilgili yaşanan sıkıntıları onlar biliyorlar." ifadesini  kullandı.

  İSTİSMARLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YÖNETMELİK ŞART 

 Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne neden ihtiyaç duyulduğu konusunda  ise Bakan Özhaseki, şu değerlendirmeyi yaptı:  Bu konuda müthiş istismarlar var. Bu istismarların önüne geçmek  lazım. 100 metrekarelik bir ev yapma hakkı olan birisi bizim yönetmeliklerden  kaynaklanan birtakım boşluklardan istifade ederek bunu 250 metrekareye kadar  çıkarabiliyordu. Mesela bu 100 metrekarelik evin içerisine 50 metrekarelik bir  mescit çiziyordu. Bu, imardan sayılmıyordu. Evin içerisinde mescit olur mu?  Olmaz. Ben hiçbir evin içerisinde özel bir mescit görmedim. 50-60 metrekarelik  balkonlar çiziyorlardı. 50-60 metrekarelik balkon olur mu? Olmaz. Daha sonra  kapatmaya hazır hale getiriyorlardı. Kış bahçeleri dediğimiz bahçeler icat  ediyorlardı. Bunları böyle böyle istismar ettiler ki bunun tadı kaçmıştı, büyük  bir haksızlığa dönüşmüştü. Haksızlıkların getirdiği de müthiş bir adaletsiz ortam  doğmuştu. Rekabet doğru bir şey ama çok adaletsiz bir ortam doğmuştu. Bütün bu  istismarların ve haksızlıkların önüne geçebilmek için bizim bunu yapmamız  gerekiyordu."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kamu yararını gözeterek ve imara  çekidüzen vermek adına yönetmeliği çıkardıklarını vurgulayarak, "Geçenlerde bu  konuyla ilgili birkaç beyanatım oldu. Konuyu başka yere çektiler. Kastım şu,  şehirlerin imarları artık denetimsiz ve bu boşluklardan kaynaklanarak birçok  kötülüğe kapı açılıyor, insanların adalet duyguları sarsılıyor ve birçok  dedikoduya da sebebiyet veriliyor. Belediye başkanı arkadaşlarımız da haksız yere  eleştirelere maruz kalıyorlar." diye konuştu. Bazı yapılarda bahçeye açılan zemin katların ticari alana çevrildiğine  değinen Özhaseki, bu durumun da haksızlığa sebebiyet verdiğini belirtti. İmardaki  çarpıklıklar ve haksızlıkların önüne geçmek için uzun süren çalışmaların  yapıldığına dikkati çeken Özhaseki, bu çalışmalar sonucunda da başta İstanbul ve  Ankara Büyükşehir Belediyeleri, ileri gelen ilçe belediyelerinin teklifleri ve  olumlu görüşleriyle yönetmeliğin çıkarıldığını bildirdi.

'SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEĞİZ'

Burada bazı grupların rahatsız olduğunu görmenin kendilerini üzdüğünü  aktaran Özhaseki, "Çünkü onlar da geldiler, fikirlerini aldık, onları da  dinledik. Gazetelere yansıyan eleştirilere baktığımız zaman bir kısmında yanlış  anlamaların olduğunu, bir kısmını iyi okumadıklarını, bir kısmının da bilgi  sahibi olmadıklarını gördük. Keşke gazetelerle bunu paylaşmasalardı, gelseler tek  tek, yüz yüze bunları anlatsaydık." dedi. Hazırlanan yönetmelikte vatandaşın lehine ve hayatını  kolaylaştırabilecek her türlü hükmü getirdiklerini belirten Bakan Özhaseki, şu  görüşlere yer verdi:

"Arkadaşların eleştirilerini tek tek dikkate aldık. Bunu söyleyen  sektör temsilcilerini çağırıp bunu anlatacağız. Bizim amacımız onlarla kavga  etmek ve polemiğe girmek değil, en azından bizim yaptıklarımızı anlasınlar  istiyoruz. Çağırıp onlara anlattığımız zaman bize hak vereceklerdir. Onların bir  iki tane ciddi talepleri var. Birisi mesela ruhsat alıp işe başlamışlar, binalar  yapılırken mahkemelerden iptaller çıkmış. Bir hak kaybı olduğundan bahsediyorlar,  doğru. Bu konu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey değil. Bu konuyu ben  Bakanlar Kurulunda izah ettim, haklı görüldü, bir kanun meselesi ve onların  haklarını koruyacak şekilde kanun çıkacak yakında. Bu yönetmelik sanki o tür  taleplerine cevap vermiyor gibi görüyorlar ama öyle değil."

Yorumlar (0)