Bakan Kurum'dan flaş ''plastik poşet'' açıklaması!

"Çevre Mevzuatı Kapsamında  Farkındalığın Artırılması" toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'da ''plastik poşetler'' hakkında flaş açıklama geldi.

GÜNDEM 04.01.2019, 11:25
Bakan Kurum'dan flaş ''plastik poşet'' açıklaması!

 "Çevre Mevzuatı Kapsamında  Farkındalığın Artırılması" toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'da ''plastik poşetler'' hakkında flaş açıklama geldi.  Kurum, Ankara Sanayi Odasında düzenlenen "Çevre Mevzuatı Kapsamında  Farkındalığın Artırılması" toplantısında konuştu.

Atıkların geri toplanması ve plastik poşetlerin ücretli olmasına  ilişkin önemli bir düzenleme yapıldığını belirten Kurum, 1 Ocak'tan itibaren  uygulamanın hayata geçtiğini hatırlattı. Kurum, bu süreçte vatandaşın, sivil  toplum örgütlerinin ve milletvekillerinin verdiği destekle ilgili taraflara  teşekkürlerini iletti.

Süreçle ilgili kısa bilgi veren Kurum, "4 gündür bu uygulamaya geçildi  ve görüyoruz ki plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 50 azalmış durumda. Biz  2019'dan önce yıllık 30-35 milyar plastik poşet tüketiyorduk. Kişi başı 440 olan  plastik poşet kullanımını çok yakın zamanda yüzde 90 oranında azaltarak 2025  yılında inşallah 40 adete düşürmeyi hedefliyoruz. Uygulamanın geçmesiyle birlikte  de bu kullanım yaklaşık yüzde 50 azalmış durumda." ifadesini kullandı.

''TOPLANMASI NOKTASINDA BÜYÜK SORUNLAR YAŞIYORUZ''

 Kurum, plastik poşetlerin geri toplanma oranının yaklaşık yüzde 1  olduğuna değinerek "Niye derseniz, plastik poşetlerin geri toplamından üretilme maliyeti, yaklaşık normal maliyetin 100 katı fazla. Dolayısıyla hiçbir üreticimiz  bu plastik poşetleri toplayıp, yeniden üretmek işine gelmiyor. Dolayısıyla  toplanması noktasında çok büyük sorunlar yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Plastik poşetlerden 25 kuruş alındığını anımsatan Kurum, "25 kuruşun  zaten 10 kuruşu üretim maliyeti, 15 kuruşunu da Bakanlık, bu atıkların geri  toplanması, çevreye ve doğaya olan hizmetlerin artırılması noktasında bir kaynak  olarak kullanacak." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)