29 Temmuz 2016 Cuma 10:49
Bakan Işık'tan flaş açıklamalar
YAŞ kararları ile tüm kuvvet komutanları görevlerine devam ediyor. 15 Temmuz darbegirişiminden sonra bu karar nasıl alındı?

-Türkiye'de YAŞ ile ilgili farklı bilinenler var. YAŞ'ın kanunda verilen yetkisi danışma organı olması ikincisi albaylıktan generalliğe terfi ettirilecek ve generalliğe yükselecek asker kişilerin terfisine karar veriyor. YAŞ bir atama organı değil. Dünkü YAŞ'ın gündeminde olan konular kuvvet komutanlarının ve genelkurmay başkanının devam edip etmemesi değildi. Dünkü YAŞ ile bugünkü gazete manşetleri arasında fark var. Bu komuta kademesiyle ilgili oramaril Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 30 Ağustos'ta doluyordu görev süresinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi. Benim başbakanın ve cumhurbaşkanın imzasıyla uzatıldı bu dahi dünkü YAŞ'ta görüşülmedi. Kuvvet komutanlarının görevlerine devam edip etmemesi YAŞ'ın konusu değil. Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etti 'Dere geçilirken at değiştirilmez' ben de merak ettim Fransızlar nasıl çevirdi diye siyasi olarak sorunun cevabı bu dere değiştirilirken at değiştirilmez.

YAŞ ÖNCESİ İSTİFA EDEN 2 ORGENERAL

YAŞ öncesi iki komutan görevlerinden ayrıldı. Neden ayrıldılar?

-İki orgeneral de YAŞ üyesiydi YAŞ'a girmeleri istenmedi, istifaları istendi istifalarını verdiler.

Komutanlar usulen istifalarını sundu mu?
-YAŞ'ın gündeminde bunlar olmadığı için bilgimiz dahilinde gelişme bir şey olmadı. İstifa açıklaması bize gelmedi.

Son ihraçlar çok tartışılıyor. Bin 684 ordu mensubu ihraç edildi. Darbeci askerlerinTSK'nın personel mevcudunun 1.5'una denk geldiğine ilişkin açıklama için ne söyleyeceksiniz?
-Generallerin yüzde 50'den fazlası bu darbe girişimine müdahil olmuşlar bazıları direkt girmiş, bazıları görevini yapmamış. Kamuoyunun tepkisi haklı. Generallerin tamamının karşı durması gerekiyordu. Oransal olarak yüzde 1.5. Ama üst düzey olarak baktığınızda yüksek oranda.

ASKERİ OKULLARIN KAPATILMASI
-Kurumsal zaaf var, çalışmalar devam ediyor. TSK içindeki habis uru temizlemek birinci görevimiz.
-2000 yılından itibaren sınavları ÖSYM yapıyor.  2014 yılına kadar soruların çalındığı kanaatindeyiz. 2014 yılındaki skandal sonrası yapı değişince soruları çalamamışlar. Bu tarihten sonra yüksek puanla askeri liselere girme hakkı kazananları da mülakatta elemişler. Darbe üreten anlayışı temizlememiz lazım. Şu anda askeri okullar maalesef bu yapının yuvası haline gelmiş. Çalışmalar olgunlaşınca paylaşacağız.
-Tuğgenerallerin büyük oranda bu yapıdan olması Türkiye için son derece tehlikeli. Şimdi tüm tedbirler alınıyor. Bu teröristlerin silahlı kuvvetlerden kazınması birinci öncelik.
-Türk Silahlı Kuvvetleri'ne en çok sahip çıkmamız gereken gün bugün. Biz Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sahip çıkacağız. Silahlı Kuvvetler de demokrasiye sahip çıkacak. Çünkü başka ordumuz yok. Başka gidecek ülkemiz de yok. Bu habis uru temizleyeceğiz
-Bu hainlerin Türk ordusuna verdiği zararı hızla telafi etmek zorundayız. Sizden, benden çok Türk ordusunun şerefli subayları bunlara kızıyor. Çünkü onlar çok zarar gördüler.
-"Biz gördük, söyledik, tedbir alınmadı" diyen de var, "Biz nasıl bunu göremedik" diyen de var. Önemli olan geçmişten doğru dersler çıkarmak.

''ÖZEL KALEM MÜDÜRÜM FİRARDA''
- Özel kalem müdürüm Kurmay Albay Tevfik Gök gözaltına alınmış bırakılmış şu anda firarda.
- 197 general ve amiral TSK dışında fakat 99 terfi oldu 227'ye düşmüş gözüküyor general amiral sayısı. TSK'da general sayısı zaten fazlaydı. General sayısının fazla olduğu konuşuluyordu uzun süredir.

İlk defa korgeneral ataması gördük...
Ordu komutanı illa orgeneral olur diye bir şey yok.

DARBEYLE SUÇLANAN EMİR SUBAYLARI
Darbeyle suçlanan emir subayları ihraçlarda neden yoktular?

İkinci bir liste var onları da göndereceğiz içinde bu yaverler de var. Darbeye katılan hiçbir teröristi TSK içinde barındırmayacağız.

ASKERİ YARGIDAKİ DÜZENLEMELER
Herkesi suçlamak haksızlık olur. 15 Temmuz'u bir sadece vak'a bazında değerlendirirsek yanılırız. Gerek şart ama yeter şart değil. Sebeplerine temellerine inmek neden böyle oldu? 60'da 80'de oldu neden böyle oluyor sorusuna köklü cevaplar getirmek zorundayız. Buna çalışıyoruz.

Ordunun envanterindeki tanklar uçaklar nasıl etkilendi?
Kullanılamaz durumda olan helikopter uçak yok kayıp helikopter uçak da yok.

Kayıp firari ordu mensubu var mı?
Var. Özel kalem müdürüm gibi..

1 numara tespit edilebildi mi?
Onlarda hiyerarşi bizim bildiğimiz değil astsubaya paşa lakabı takmışlar generaller ondan emir alıyor. Darbeyi kimin yönettiğini biliyoruz. Akıncı'da yöneten isimler var. Bir tane tümgeralle üç tane tuğamiral tuğgeneralin yönettiğni biliyoruz. Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'a diyorlar ki ne işin vardı Akıncı Üssü'nde 'Merak ediyordum görmemiştim görmeye geldim diyor.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.