Bakan Eroğlu: Yağmurlar hafta sonuna kadar devam edecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Çanakkale'den başlayarak özellikle Marmara Bölgesi'nden batı Karadeniz'e, oradan Artvin'e kadar hafta sonuna kadar şiddetli yağışlar devam edecek. Ama çarşamba günü azalıyor" ifadesini kullandı.

GÜNDEM 18.07.2017, 14:30
Bakan Eroğlu: Yağmurlar hafta sonuna kadar devam edecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Veysel Eroğlu,  AK Parti Grup Toplantısı öncesinde, İstanbul'daki şiddetli  yağış konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'da bugün saat 09.00'dan  itibaren çok kuvvetli yağış başladığını belirtti. Eroğlu, "Bütün kurumlarımızı,  vatandaşlarımızı ikaz ettik. Yağış İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'dan yavaş yavaş  Zonguldak, Bartın, Sinop istikametine doğru azalarak kayıyor." dedi.

Bakan Eroğlu, Türkiye'nin genelinde ise kuvvetli yağış riski  olmadığına işaret ederek, "Şu anda İstanbul'da bilhassa Asya yakasında çok güçlü  bir yağış var ve bu yağış çarşamba günü akşama kadar sürer diye düşünüyoruz.  Çanakkale'den başlayarak özellikle Marmara Bölgesi'nden batı Karadeniz'e, oradan  Artvin'e kadar hafta sonuna kadar şiddetli yağışlar devam edecek. Ama çarşamba  günü azalıyor." ifadesini kullandı.

 Veysel Eroğlu, şiddetli yağışların çarşamba günü özellikle Batı  Karadeniz Bölgesi'nde devam edeceğini bildirdi. Ankara'da şiddetli yağış olmadığını belirten Eroğlu, "Çarşamba günü  bir miktar olacak, perşembe gününden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz'e doğru  gidecek. Ankara'ya da yağmur yağacak ama şiddetli yağışlar Ankara'yı teğet  geçecek gibi görünüyor. Büyük tehlike görünmüyor." dedi. Eroğlu, yağışların en son, gelecek pazartesi günü Doğu Karadeniz  Bölgesi'nde görüleceğini vurguladı.

 BİR YILDA YAĞAN YAĞIŞIN DÖRTTE BİRİ 24 SAATTE YAĞIYOR

 En yoğun yağış alan yerlerin İstanbul'un Asya yakası, Kocaeli ve  Sakarya olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şöyle devam etti:"Dün akşam çocuklarıma zaruret olmayınca evinizden çıkmayın dedim.  Çünkü, yoğun yağış var ve bu yağış normal bir yağış değil, çok güçlü bir yağış.  Buna afet diyebilirim; çünkü, gerçekten çok kuvvetli yağış. Bir yılda yağan  yağışın dörtte biri 24 saatte yağıyor. Bu da normal bir şey değil."

 Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yağışların barajlara katkısının  olduğunu, ancak çok fazla olunca ülkeye zarar verdiğini aktardı. "Ne gibi tedbirler alındığı" ile ilgili soru üzerine Eroğlu, "Dün  bakanlık olarak alarm durumuna geçtik. Bütün DSİ ekipleri, dereler gibi kritik  noktaları kontrol etti. Şehirlerde mutlaka mazgalların açılması gerekiyor, bunlar  kontrol edildi." dedi.  Bakan Eroğlu, İstanbul'daki vatandaşlara, "Zaruret olmadıkça dışarı  çıkmasınlar çünkü trafik yoğunluğu artıyor, yollarda su belli seviyelere  yükseliyor. Küçük arabalarla yollara çıkmasınlar, gidecekleri yerlere mümkünse  toplu taşıma araçları ile gitsinler. Herhangi bir işi yoksa evde beklesin. Eğer  dere kenarında ise dikkat etsin, gerekirse başka yere taşınsın." uyarısında  bulundu.

  İSTANBUL'DA ULAŞILAMAYAN YER YOK 

İstanbul'da ulaşılamayan yer olmadığını belirten Eroğlu, engelli ve  hamile kamu çalışanlarına, gerekmesi ve talep etmeleri halinde idari izinler  verilebileceğini, bu izinleri verme yetkisinin valiliklerde olduğunu ifade etti. Bakan Eroğlu, şu ana kadar İstanbul ve bölgedeki yağışlar nedeniyle  can kaybı olmadığını kaydetti.

Yorumlar (0)
24°
açık