26 Aralık 2016 Pazartesi 23:29
Bakan'dan kritik anayasa maddesi için açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  Anayasa teklifindeki, sadece Türkiye'de doğan vatandaşların cumhurbaşkanı  seçilebilme hakkına sahip olacağına dair madde ile ilgili "Bu ülkenin, bu  milletin bir ferdinin cumhurbaşkanın adayı olamaması şeklindeki bir kural, bu  milletin anayasasında kanaatim odur ki yer almayacak. Burada bu yeniden  değerlendirilecektir, yeniden düzenlenecektir" dedi. 

Müezzinoğlu, Tekirdağ'daki bir restoranda düzenlenen yemekte, kamu  kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, AK Parti ilçe başkanları, Sivil Toplum  Kuruluşları temsilcileri ve muhtarlar ile bir araya geldi.

Bura bir gazetecinin, "Anayasa taslağında, bundan sonra seçilecek  cumhurbaşkanlarının Türkiye'de doğmuş olması şartı gibi bir madde var. Bununla  ilgili, bir Balkan göçmeni olarak düşünceniz nedir?" sorusu üzerine, Müezzinoğlu,  bu maddenin şahsı üzerinden çok gündeme geldiğini söyledi.

1986'da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu,  "Ben 14-15 yaşında eğitim amaçlı önce geldim, sonra 28-29 yaşlarında  Yunanistan'daki asimilasyon politikaları nedeniyle 1983'te kaçarak Türkiye'ye  gelmek durumunda kaldım. 3-4 yıl bu ülkede dünya vatandaşı olarak veya  uluslararası tabiriyle Haymatlos olarak ihtisasımı yaptım. 1986'da da Türkiye  Cumhuriyeti vatandaşı oldum" dedi.

Türkiye'nin, milyonlarca insana gönlünü ve bağrını açtığını anlatan  Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Ben her zaman şu cümleyi söyledim. Bu büyük millet, bağrını yalnız  bana değil, Balkanlar'dan gelen milyonlarca coğrafya insanına gönlünü ve bağrını  açmış büyük bir millet.Yalnız Balkanlara değil, ister Kafkasya'ya, ister Orta  Doğu'ya her tarafa gönlünü de bağrını da açmış büyük bir millet. İşte şimdi  Suriye'den yaklaşık 3 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyoruz. Ve yine buradaki  arkadaşlarım için söylüyorum, benim sağlık bakanı olduğum dönemde yaklaşık 5-6 ay  öncesi rakamlarda 155 bin Suriyeli anne bizim hastanelerimizde doğum yapmıştı.  155 bin Suriyeli çocuk, bizim ay yıldızlı bayrağımızın altında  doğdu ve bu  ülkede nefes aldı. Bu ülke büyük bir ülke, bu millet büyük bir millet. Gönlü  zengin olan, geniş olan bir millet."

Müezzinoğlu, Türkiye'de kariyer anlamında birçok imkana sahip olduğunu  ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ben  bu ülkede vatandaşlık başta olmak üzere hekimlik, hekim  olabilme, uzman olabilme, mesleğini yapabilme, mesleğinde saygın olabilme,  mesleğinde imkan sahibi olabilme, bütün zenginlikleri bu ülkede ve bu milletin  içinde buldum yakaladım. Sonra siyasete girdim, ilçe başkanlığından il  başkanlığına, il başkanlığından siyasi partimizin genel başkan yardımcılığına,  millet vekilliğinden bakanlığa kadar, bu ülkede şahsım adına rüyamda görsem  inanamayacağım bütün zenginlikleri, bütün imkanları bunun içinde itibar ve  saygınlık da olmak üzere her türlü imkanı her türlü makamı Allah'a şükürler olsun  ki bu millette, bu ülkede, bu bayrağın altında yaşadım. Milletime ne kadar  teşekkür etsem azdır. Rabbime ne kadar şükretsem azdır. Ve her zaman duam şudur,  ülkem ve milletim adına üstlendiğim sorumlulukların hakkını ve hesabını  verebilmeyi Rabbim bana nasip etsin."

 Anayasa teklifi

Yapılması planlanan Anayasa değişikliği ile Türkiye'deki temel  sorunlardan birinin çözüleceğini belirten Müezzinoğlu, "Bu anlamda da Milliyetçi  Hareket Partisi, başta genel başkanı olmak üzere, parti yöneticilerine ve meclis  grubuna da teşekkür ediyorum. Gerçekten milletin temel sorunlarından birini  millete götürülmesine aracılık ediyor, yardımcı oluyor. Esasında demokrasinin çok  sıradan, çok normal bir örneğini gösteriyor. Yani madem ki burada bir sorun var,  bunu millete götürelim" şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliği ile ilgili CHP'nin muhalefetini eleştiren Bakan  Müezzinoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Ne yazık ki burada anlamakta zorlandığım bir Cumhuriyet Halk Partisi  duruşu var. Her zaman olduğu gibi yine milletten korkuyor, milletten kaçıyor ve  milleti korkutuyor. Ey CHP, bu millet korkmaz, korkmayan bir millet olduğunu 15  Temmuz akşamı görmeniz lazım. Ne olur siz de bu milletten korkmayın.  Cumhuriyetimizin kurucusu diyorsunuz, partimizin kurucusu diyorsunuz, Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatında korku diye bir şey yoktur. Hele hele  milletinden hiçbir zaman korkmamıştır. Milletine yaslanarak o istiklal  mücadelesini vermiştir. Ve o nedenle 'Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir'  demiştir. Ama işte bir anayasa değişikliğinin millete gitmesinin önünde şimdi  komisyonlarda da dünya kadar atraksiyon yapıyor, dünya kadar bu milletin  değerleriyle örtüşmeyen örnekleri sergiliyor."

Müezzinoğlu, Anayasa değişiklik teklifinin bir taslak olduğunu,  artılarının ve eksilerinin tartışılarak komisyonda bir düzenleme yapılacağını  belirtti.

Sadece Türkiye'de doğan vatandaşların cumhurbaşkanı seçilebilme  hakkına sahip olacağına dair bir maddenin yeni anayasada yer almayacağını  düşündüğünü ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Geniş bir coğrafyanın büyük bir milletiyiz. 1989'da Bulgaristan'dan  yaklaşık 200 bin soydaşımız geldi. Niye geldi? 'adımızı değiştirmek istiyorlar'  dediler, 'çocuklarımızı sünnet ettiremiyoruz' dediler. Tamamen milli, kültürel  değerlerini koruyabilmek için geldiler. Şimdi o gün, farz edelim 5 aylık ya da 5  yaşında çocuk buraya geldi, bu gün 35 yaşında, yarın 45 yaşında olacak. Bu  ülkenin, bu milletin bir ferdinin cumhurbaşkanı adayı olamaması şeklindeki bir  kural, bu milletin anayasasında kanaatim odur ki yer almayacak. Burada bu yeniden  değerlendirilecektir, yeniden düzenlenecektir. Çünkü biz çok geniş bir  coğrafyanın mirasçıları bu coğrafyanın dışında kalmışlar. Ve dolayısıyla bu  insanların yarın ülkemize gelip de ayrıcalıklı bir statüde kendilerini  hissetmelerini bu millet zaten bugüne kadar fiili olarak hiç göstermemiştir. Bunu  anayasaya koyarak da bu şekilde değerlendirme yapılmayacaktır kanaatindeyim. Bunu  partimizin MYK'sı, MHP ile de görüşerek bir çözüm mutlaka üreteceklerdir  kanaatindeyim. Burada bu konunun benim adım üzerinden gündeme gelmesini de  açıkçası doğru bulmuyorum. Ama o yaklaşık 1 milyona varan, bugün Türkiye'deki bu  tür vatandaşlarımızın temsilcisi olarak benim gösteriliyor olmam da onların bu  konuyu gündeme getirmelerini kolaylaştırıyor. Ama TBMM bu milletin meclisi.  İnanıyorum ki bu millete yakışan şekilde komisyonda değerlendirmesini yapacak ve  inşallah yine mecliste gerekli değerlendirmelerden sonra da milletimizin huzuruna  gelecektir. Bu milletin anayasasına, bu milletin değerleriyle örtüşmeyen herhangi  bir madde orada kolay kolay yer almaz diye düşünüyorum."

"Büyük millet olmak, büyük hedefleri olmak"

Müezzinoğlu, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının ilçedeki bir otelde düzenlediği toplantıda, Türk milletinin hiçbir milletin başaramayacağı ağır tabloların üstesinden geldiğini söyledi.

Türkiye'nin yarınlara ait hedeflere aynı kararlılıkla devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, "Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbir tereddüt göstermeden, 'bu millete ihanet eden hain odak nerede varsa o odakların peşinden gider ve gereğini yaparım' dedi ve Fırat Kalkanı harekatını başlattı. bugün için farklı noktada orada güçlü bir Türkiye var. Sıkıntılarımız, acılarımız, bedellerimiz oluyor mu? Oluyor ama büyük millet olmak, büyük hedefleri olmak... Bu coğrafi konjonktürde bu kadar stratejik ülke ve bu kadar stratejik topraklara sahip olmanın bedellerini, tarihi geçmişte nasıl ödediysek tarihi geleceğe de öyle devam edeceğiz." diye konuştu.

En büyük gücün milli birlik, beraberlikle ortak hedeflere yürümek olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, dünyanın kendi içine kapandığı bu süreçte yeni fırsatları değerlendirerek çok daha iyi günleri ve süreci hep beraber başaracaklarını vurguladı.

TAŞERON ÇALIŞANLARIN KADRO DURUMU
Bakan Müezzinoğlu, bir vatandaşın Taşeron çalışanların durumuna ilişkin soru üzerine, işçilerin biraz daha sabretmeleri gerektiğini söyledi.

"Bir süre daha sabredecekler. Biz şu anda onlara verdiğimiz sözün planlamalarını yapmaktayız.'' diyen Müezzinoğlu, ''Ancak önemli olan alın teriyle, namusunuzla emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir işinizin var olmasıdır. Şu anda o hizmet alınıyor, o hizmetin karşılığında alın terinizin karşılığı ödeniyor. Devlet güvencesi biraz daha sabır istiyor. İnşallah Türkiye o sıkıntılı süreçleri de önümüzdeki günlerde azalttığında o sözümüzü de tutacak sizleri de devletimizin veya en büyük güvence millettir, milletin güvencesine devam edeceğiz.' 'şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "Yeni yılda emekliye promosyon müjdesi olacak mı?" sorusuna ise Bakan Müezzinoğlu, emeklilerin baştacı olduğunu, o müjdeyi Başbakan Binali Yıldırım'ın şekillendireceğini vurguladı.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BU ÜLKENİN GÜNDEMİNDEN KAZIYIP ATACAĞIZ"
Bakan Müezzinoğlu, yeni yerine taşınan Ak Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasının açılışına katıldı.

Müezzinoğlu, ilçe başkanlığı önünde kurulan platformda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zor bir 2016 yılı geçirdiğini dile getirdi.

Güneydoğu'da hain terör örgütüyle olağanüstü bir mücadele verildiğini aktaran Müezzinoğlu, "Artık onunu canını okuyacak noktaya geldik. İnşallah o terör örgütünü bu ülkenin gündeminden kazıyıp atacağız. O ay-yıldızlı bayrak Keşan'da nasıl dalgalanıyorsa Hakkari'de Cizre'de öyle dalgalanıyor öyle dalgalanacak. Bu ülkenin hiçbir karış toprağında Türk bayrağından başka bayrağı elinde taşımaya hiç kimse kimse cesaret edemeyecektir." dedi.

Müezzinoğlu, terörle mücadelenin milletin de desteğiyle devam edeceğini vurguladı.

ASGARİ ÜCRET
Müezzinoğlu, Keşan'da sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve köy muhtarlarının katılımıyla bir otelde düzenlenen toplantıda, Asgari Ücret Komisyonu’nun önümüzdeki günlerde son toplantısını yapacağını ifade etti.

Komisyon çalışmalarının en geç perşembe günü bitirileceğini ve asgari ücreti açıklayacaklarını aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bugün için asgari ücret bin 300 lira. Önümüzdeki üç gün sonra ne olacak onu ben de henüz bilmiyorum. İşverenle ve işçi temsilcilerimizle konuşuyoruz. Burada bir tarafın kısa süreli mutlu olması ve geçici mutluluklar yerine iki tarafın da birlikte az da olsa mutlu olduğu ama kalıcı ve sürdürülebilir yarınları planlamak istiyoruz.

İstiyoruz ki işçimizin standardı yükselsin, istiyoruz ki işverenimizin de dünyayla rekabeti kaybolmasın. İşveren rekabeti kaybettiği an bırakın bin 300’ü, kapanan iş yerleri, işsiz kalan çalışanlarımızla karşı karşıya kalırız. Bin 300 lira yeterli değil. Daha iyi olması gerekir. Daha iyi nasıl yapacağız? Ekonomiyi büyüterek, dünyayla rekabette daha güçlü olarak ve büyüyen ekonomide, çoğalan yatırımlarda daha çok istihdam alanları üreterek inşallah bunu daha iyi noktalara taşıyacağız."

Anahtar Kelimeler:
BakanAnayasa
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.