Aynı binada 10 günde 11 kez yangın çıktı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde 3 katlı binada 10 günde 11 defa yangın çıktı. Yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldı.Yangın nedeniyle evlerini terk eden apartman sakinleri yaşamlarını sokakta sürdürüyor.

GÜNDEM 09.08.2017, 11:40
Aynı binada 10 günde 11 kez yangın çıktı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde 3 katlı binada 10 gün  içinde 11 kez yangın çıktı.  Camivasat Mahallesi Gazi Caddesi 29'uncu Sokak'ta bulunan 3 katlı  apartmanda 10 gün önce elektrik ve su saatlerinin olduğu bölümde çıkan yangın,  itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu söndürülürken, binada maddi hasar meydana  geldi.

 Boşaltılan binada elektriklerin kesilmiş olmasına rağmen 10 kez daha  yangın çıktı. İtfaiye kayıtlarına göre son 2 yangın kayıtlara kundaklama olarak  geçerken, önceki 9 yangının da şüpheli olduğu belirtildi. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı  binada 10 günde 11 kez yangın çıkması olayının ilçe emniyet müdürlüğü ekiplerince  araştırıldığını söyledi. Sırmalı, yangınların çıkış nedenlerinin yürütülen çalışmalar sonrası  belirleneceğini kaydetti.

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Nazım Ergelen  ise binada meydana gelen tüm yangınların incelendiğini kaydetti.   Binada daha önce 10 yangının akşam saatlerinde çıktığını belirten  Ergelen, "Son yangın bu Sabah saat 07.00 civarında çıktı. Ekiplerimiz halen  soğutma çalışmaları yapıyor. Apartmanda çıkan son 2 yangının kundaklama olduğuna  dair tutanaklar tuttuk ve yetkililere bildirdik. Bu sabah ki yangının yatak  odasındaki gardıropta bulunan giysilerden ve ahşap kapı çerçevelerinden  başladığını biliyoruz. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor." dedi.    Yangınlarla ilgili soruşturma devam ederken, sabah saatlerindeki  yangında dumandan etkilenen 2 itfaiye erine sağlık ekipleri müdahalede bulundu.  Oksijen desteği alan itfaiye erlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

APARTMAN SAKİNLERİ ENDİŞELİ

Bu arada ilk yangının ardından evlerini terk eden apartman sakinleri  yaşamlarını sokakta sürdürüyor. Apartman sakinlerinden Nuray çiçek, binalarındaki yangınların neden  çıktığını bilmediklerini ifade etti. Binada 8 kişinin yaşadığını ifade eden Çiçek, "İlk yangında su  saatleri ve ardından elektrik saatleri yandı. Sonrasında apartmanın merdiven  boşluğu ve Bodrum katı yandı. Ardından dairelerde yangınlar çıkmaya başladı.  Benim evimdeki eşyalar yandı. Günlerdir sokakta apartmanın önünde yaşıyoruz.  Yetkililerden hiç olmazsa yatacak bir çadır istiyoruz." diye konuştu.  Çiçek, yaşadıkları sıkıntıya bir çözüm bulunması gerektiğinin altını  çizerek, ''Komşularımız yatak yorgan, mutfak eşyası verdiler. Sokakta bir mutfak  ve yatacak yer oluşturduk. Bu yangınların nedenini bulsunlar, sorunu çözsünler.  Ya kendimize kalacak başka bir yer bulalım, ya da sorun çözülsün evimize girelim.  Sokakta rezil olduk." ifadelerini kullandı.  Apartman sakinlerinden Arzu Topal da yangınların 6'sının büyük  olduğunu, tüm resmi kurumlara yangınların kasıtlı çıkarıldığı şeklinde şikayette  bulunduklarını söyledi.

  Hala yangınların çıkış nedeninin net olmadığını ifade eden Topal,  şunları kaydetti: "Biz kimseden para ya da eşya istemiyoruz. Sadece bu yangınların  kesilmesini istiyoruz. Bir haftadır her gün yangın çıkıyor ve bir haftadır artık  binaya hiç giremiyoruz. Komşularımız yemek getiriyor. Sefil olduk. Küçük  çocuklarımızın psikolojileri bozuldu. Ben artık evimde uyumak istiyorum. Ben  çocuklarımı ilk büyük yangında balkondan attım. İtfaiyeciler kurtardı."

Yorumlar (0)