banner123

Avukatlara yeşil pasaport verilecek! Erdoğan Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargı Reformu Strateji Belgesini açıkladı. İçerikte avukatlara müjdeli haber geldi. Erdoğan yeni yargı sistemine ilişkin yaptığı açıklamada, Avukatlara yeşil pasaport hakkı verileceğini duyurdu. Öte yandan avukatlara “Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı”nda başarılı olma getirilecek.

GÜNDEM 30.05.2019, 15:06
Avukatlara yeşil pasaport verilecek! Erdoğan Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyu tarafından merakla beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni açıkladı.

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT ALMA İMKANI

Avukatlara yeşil pasaport verilecek ve avukatlık stajına başlamak için “Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı”nda başarılı olma şartı getirilecek.

AVUKATLAR İLK KEZ BU HAKKA SAHİP OLACAK

Yargı Reformu Strateji Belgesi, savunma hakkının etkin kullanımının sağlanmasına yönelik önemli düzenlemeler öngörüyor. Bu çerçevede, bir ilke imza atılarak avukatlık stajına başlamak için “Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı”nda başarılı olma şartı getirilecek. Savunmanın yargılamalara etkin katılımı temin edilecek. Bazı iş ve işlemlerin avukat aracılığıyla yapılması sağlanacak. Avukatlık hizmetlerinin vergilendirilmesi konusunda yeni bir düzenleme hayata geçirilecek. Kamu avukatlarının özlük hakları geliştirilecek. Avukatlara ilk defa yeşil pasaport alma hakkı tanınacak.

Bu sorunları da çözüyoruz. Avukatlara yeşil pasaport verecek uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı planlıyoruz.

Yargı sürecinde tanığa özgü uygulamaların geliştirilmesine ihtiyaç var. Tanıklık ücretinin yeniden belirlenmesi gerekiyor. Tanıklara yaklaşımla ilgili standartların yükseltilmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Tanıkların psikolojik olarak yıpranmasını önleyecek düzenlemeler yapılacak." 

Yorumlar (0)