Avrupa'da böcek ilaçlı yumurta skandalı

Fransa Tarım Bakanlığından, ülkenin 5 ayrı bölgesindeki şirketlere "Fipronil" ilacı bulaşmış yumurtaların dağıtıldığı bildirildi.

Avrupa'da böcek ilaçlı yumurta skandalı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin Vienne, Maine-et-Loire,  Pas-de-Calais, Nord ve Morbihan bölgelerinde bulunan ve ürünlerinde yumurta  kullanan 5 iş yerineHollanda ve Belçika'dan 13 parti teslimat yapıldığı  belirtildi.

Açıklamada, Fransa'ya gelen ilaçlı yumurtaların soruşturulduğu,  kullanıldığı ürünlerin belirlenmesi durumunda derhal imha edileceği kaydedildi.

Maine-et-Loire bölgesinde bulunan Igreca isimli şirket tarafından  yapılan açıklamada, Hollandalı tedarikçisinden 30 bin yumurta alındığı ifade  edildi.

Şirket yöneticisi Ludovic Justeau, bu yumurtaların nasıl ve nerede  kullanıldığının araştırıldığını, şirketin ürünlerinin yüzde 70'inin Fransa dışına  ihraç edildiğini ekledi.

Yumurtadan sonra şimdi de tavuk eti şüphesi

Fransız basını, ilaçlı yumurtalardan sonra ilaçlı tavuk eti şüphesinin  doğduğunu belirten haberlere yer veriyor.

France İnfo kanalı, Hollanda'da tavuk kümeslerinden 80'inin karantina  altına alındığı bilgisini vererek, Hollanda, Belçika, Almanya, İsviçre, İsveç ve  İngiltere'den sonra Fransa'nın da ilaçlı yumurta ve tavuk eti tehlikesi altında  olduğunu iddia etti.

Birçok Avrupa ülkesinde milyonlarca yumurta mağaza raflarından  indirilirken, yumurta içeren sandviç, mayonez, gıda ürünleri ve dondurulmuş besin  maddelerinin üretiminde kullanılan ilaçlı yumurtaların takibinin zaman geçtikçe  zorlaştığı vurgusu yapılıyor.

Hollanda makamları şimdiye kadar milyonlarca yumurtanın imha ve 300  bin tavuğun itlaf edildiğini duyururken, Le Figaro gazetesi bu rakamın  milyonlarca tavuğa ulaşabileceğini yazdı.

Belçika Gıda Zinciri Güvenliğinden Sorumlu Federal Ajans, haziranda  ülkedeki yumurtalarda "fipronil" bulunduğunu ancak soruşturmanın gizliliği  nedeniyle kamuoyuna açıklanmadığını bildirmişti. Belçikalı yetkililerin Avrupa  Birliği Komisyonunu temmuzda bilgilendirdiği ortaya çıkmıştı.

YORUM EKLE