Atatürk Köşkü'ndeki avizenin tamiriyle ilgili soruşturma

Trabzon Büyükşehir Belediyesinden, Atatürk Köşkü'ndeki tarihi avizenin tamiri için yapılan uygulama nedeniyle ilgililer hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Atatürk Köşkü'ndeki avizenin tamiriyle ilgili soruşturma

Trabzon Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada,  "Trabzon’un en önemli tarihi mirasları arasında yer alan Atatürk Köşkü’ndeki  tarihi avizenin tamiri için yapılan uygulamayla ilgili çeşitli medya  kuruluşlarında yer alan fotoğraftaki görüntüyle alakalı olarak ilgililer hakkında  soruşturma başlatılmıştır." ifadesine yer verildi.

Atatürk Köşkü

Mustafa Kemal Atatürk'ün kente ilk geldiği 15 Eylül 1924'te  konakladığı Soğuksu Mahallesi'ndeki çam ormanları içerisinde yer alan köşkte, 19.  ve 20. yüzyıla ait mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk'e ait tablolardan  oluşan çeşitli etnografik eserler sergileniyor.

Atatürk, köşke üçüncü ve son ziyaretini yaptığı 10 Haziran 1937'da tüm  mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almış, mal varlığının bir  listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için Başbakanlığa talimat vermişti.

Köşkte yer alan "Vasiyet Odası" isimli bölümde de Atatürk'ün mal  varlığını armağan etmesiyle ilgili olarak, "Hayatımın hatırlayabildiğim en mutlu  dakikalarını yaşıyorum. Yıllarca önce düşündüğüm bu işi Trabzon'da tamamlamak  mukaddermiş" sözünün yer aldığı bir tabela bulunuyor.

YORUM EKLE