05 Şubat 2014 Çarşamba 15:47
Aslan'dan 'insan odaklı belediyecilik' vurgusu
Yerel seçime kısa bir süre kala Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir'de belediyecilik faaliyetleri açısından yapılması gerekenleri sıraladı. Çevreden ekonomiye, kültürden teknolojik ve sanatsal faaliyetlere dek birçok öneri sunan Aslan, tüm bunların insanı merkeze alarak ve bir estetik anlayışı içinde yapılması gerektiğini vurguladı.

Ana hedef 'özgün kimlik'

İzmir'in ana hedefinin özgün bir kimlik yaratmak olması gerektiğini söyleyen Aslan, “8 bin 500 yıllık tarihi, kültürel zenginlikleri, içimizi ısıtan güneşi, sıcak insanları, verimli toprakları, temiz havası, iklimi, el değmemiş koyları, stratejik konumu, sanat-turizm-endüstri-ticaret kültürüyle dünya kenti olma yolunda önemli adımlar atmaya hazırlanan İzmir’in değerlerine insan odaklı en doğru ve estetik anlayışla özgün kimliğini oluşturmak ana hedefimiz olmalıdır. Ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik ve fiziksel açılardan yaşanan değişimler, kentlerin mekânsal düzenlemelerini de benzer şekilde dönüştürmekte ve farklılaştırmaktadır. Dünya şehirleri ya da küresel kentler, küresel ekonomide önemli bir merkez haline gelmiş yerlerdir. Küresel kentleri diğer büyük şehirlerden ayıran en önemli özellik, dünya ekonomisi ve kültür değerlerinin ayrılmaz parçalarından biri olmalarıdır” dedi.

'Büyükşehir ile koordinasyon şart'

İlçe belediyelerinin koordinasyon içinde Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde olması ve proje üretmesi gerektiğini ifade eden Aslan, “İzmir ve ilçelerinde katılımcı, demokratik, şeffaf ve dürüst belediyecilikle yönetilmesi, gelir dağılımının iyileştirilmesi, planlı ve düzenli kentleşmeye imkan sağlanması, yeni yerleşim alanlarının belirlenerek, özellikle dar gelirlilere yönelik toplu konut alanlarının oluşturulması, çevrenin korunması ve kentsel altyapının geliştirilmesi, kültürün korunması ve kentsel altyapının geliştirilmesi, kültür ve sanat etkinliklerinin yaygınlaştırılması, İzmir’de bölgesel gelişmenin sağlanması, yerel düzeyde kurumsal kapasitenin artırılması, kamu hizmetlerinde kalite ve etkinliğin artırılması gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler daha çağdaş ve modern bir İzmir’in için el ele verilmeli ve şeffaf, dürüst, tutarlı, dinamik, güvenilir, adil, demokratik, çalışkan, güler yüzlü belediyecilik anlayışı ile halkın katılımı ön planda tutulmalıdır” dedi.

Meslek odaları ile işbirliği

İzmir için hayati önem taşıyan projelerin gerek hazırlık aşamasında gerekse uygulama safhasında başta Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) olmak üzere ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisine gidilmesi gerektiğini belirten Aslan, şöyle devam etti: “İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İhracatçılar Birliği, İzmir Ticaret Borsası ve sanayici işadamları dernekleri ile İzmir’in dünya kenti olabilmesi amacıyla ortak çalışmalar yapılmalıdır. Yap-işlet-devret ve yap-işlet modelleri ile İzmir’e yatırımcıların gelişi cazip hale getirilmelidir. Kentin, mahallenin, köyün saygın kişisi, kanaat önderi, rol köprüsü muhtarlarımızın ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, huzurlu çalışma ortamlarını sağlamak amacıyla projeler üretilmelidir.”

'İstihdam seferberliği' önerisi

İşsizlik oranı Türkiye ortalamasının üstünde bulunan İzmir’de başta belediye olmak üzere, kentin işadamları ile birlikte istihdam seferberliği başlatması gerektiğini vurgulayan Aslan, “Şehrimizde yaya ve bisiklet ulaşım çözümünü toplu taşıma sistemleriyle ortaklaşa hayata geçirerek, bilimsel veriler ışığında entegre sistemler oluşturulmalıdır. Yap-işlet ve yap-işlet-devret modelleriyle özel sektör teşvik edilecek, son teknolojinin kullanıldığı yer tasarrufu sağlayan yeni otopark modellerinin İzmir’de uygulanması sağlanmalıdır. Düşük ve orta gelirli vatandaşımızı konut sahibi yapmak öncelikli hedef olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık turizminin gelişimine destek verilmesi gerektiğini de ekleyen Aslan, “İzmir’in Türkiye’nin sağlık altyapısından kentsel gelişimine, ekonomik ve ticari faydasından kültür ve turizm tanıtımına kadar uluslararası platformda zirveye ulaşması sağlanmalıdır. Tarımsal üretim son teknoloji ile birleştirilmeli, dünya tarımsal üretim piyasasında gerek fiyat belirlenmesi, gerekse kalite açısından İzmir lokomotif görev üstlenmelidir. Son derece değerli olan İzmir çöpünün enerjiye dönüşümü konusunda özel çalışma yapılmalı, körfez çamurunun yenilenebilir enerjiye dönüşümü ile ilgili çalışmalara hız verilmelidir” şeklinde konuştu.


Her yıl bir milyon ağaç

Kentlerde dağınık olarak yerleşmiş ve bu nedenle çevre, insan sağlığı ve kentsel görünüm açısından olumsuzluklar yaratan sanayi işletmelerinin, altyapısı hazır ve verimli üretim içinde her türlü koşulları barındıran organize sanayi bölgelerinde toplanması için özendirici tedbirler geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Aslan, çevre sorunlarından şehit ailelerine dek tüm yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “İzmir’e ve tüm ilçelerine her yıl en az 1 milyon ağaç dikilmelidir. Başta şehit aileleri, gaziler olmak üzere, terörden zarar gören halkımızın her zaman yanında olunmalı, tüm ihtiyaçlarına maddi ve manevi destek verilmelidir. Yerel yönetimlere ait sosyal tesislerde öncelikle kadınlar ve gençler istihdam edilmelidir. Kadın ve erkek sığınma evleri kurularak, zor durumda olanlara kucak açılmalıdır. Kadınlar için yörenin iş gücü ihtiyacına uygun meslek kursları açılmalı, evinde yarı zamanlı çalışmak isteyenlere yönelik mesleki rehberlik ve kurs hizmeti verilmelidir. Emeklilerin yaşam kalitesi yükseltilmeli, kültür mekanları, hobi merkezleri kurulmalıdır. Tüm ulaşım araçları, sinema, tiyatro, konser salonları ve ortak kullanım alanları engelli dostu haline getirilmelidir. Kentte yaşayan farklı dilde, kökende, geleneğe, kültüre, inanç ve mezhebe sahip insanlar kentlilik bilinci ve hemşerilik kültürü içinde kaynaştırılmalıdır.”
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.