22 Ocak 2014 Çarşamba 10:16
Askerlik değişiyor!
İşte askerlikte yapılan o değişiklikler;

-Yedek subay aday adaylarından, mazeretsiz biçimde birliğine katılmayanlar bakaya kabul edilecek. Bakaya olan yükümlüler askerlik şubelerine gitmeleri durumunda derhal askere sevkedilecek.

Hava değişimi süreleri düşüyor

-  12 aylık hizmete tabi olanların askerlikten sayılan hava değişimi süreleri 3 aydan 1 aya, 6 aylık hizmete tabi yükümlülerin askerlik süresinden sayılacak hava değişimi süreleri de 45 günden 15 güne düşecek.

Uzman erbaşlar astsubay oluyor

-  Uzman erbaşlar bulundukları derece ve kademelerine bir kademe ilave edilerek astsubay nasbedilebilecek. Görevleri sona eren uzman erbaşların askerlik hizmetinde geçen süreleri memuriyet hizmetinden sayılacak. TSK bünyesinde 50 bin 409 uzman erbaş görev yapıyor.

‘Uyuşturucu’ hükmü 

-  Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması nedeniyle mahkeme tarafından haklarında tedavisine karar verilen erbaş ve erlerin yatarak gördüğü tedavi muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılmayacak.

Emekli askerlere her ay 100 TL ödenecek

-  Makam tazminatı almayan emekli subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşa her ay 100 TL ücret ödenecek.

Postalar amirin denetiminde

-  Erbaş ve erler ile askeri öğrenciler tarafından gönderilen ve kendilerine gelen posta gönderilerinin ilgilinin amiri tarafından denetlenmesi sağlanacak. TSK mensupları amatör askeri spor kulüpleri kurabilecek. Vazife malulleri ile gaziler tarafından rehabilitasyon amacıyla kurulan spor kulüpleri, TSK spor tesislerinden Genelkurmay Başkanlığı izniyle yararlanabilecek. Garnizon komutanının kim olacağı Genelkurmay Başkanlığı’nca belirlenecek.

Gelirin yüzde 1’i genel bütçeye

-  Orduevi, askeri gazinolar, kışla gazinoları ve vardiya yatakhaneleri, özel, yerel veya kış eğitim merkezleri, askeri kantinler ve askeri müzeler Kurumlar Vergisi’nden, Katma Değer Vergisi’nden, Emlak Vergisi’nden ve Damga Vergisi’nden muaf tutulacak. Askeri kantinlerin ve askeri müzelerin aylık gayrisafi hasılatının yüzde 1’i genel bütçeye gelir kaydedilecek.

Komuta kademesi gençleşecek

-  Komuta kademesinin gençleşebilmesi açısından albay ile general/amiraller bir yıl erken YAŞ’a girecek.

Yaş değişmedi

-  Yoklamalar sonucunda askere elverişli olduğu tespit edilenler Genelkurmay Başkanlığı’nın teklifi üzerine Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenecek celp ve sevk esaslarına göre 21 yaşına girdiklerinde askere alınmak üzere çağrılacak. Mevcut kanunda bu yetki Bakanlığa veriliyordu. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre bu maddeyle ihtiyaca göre Genelkurmay Başkanlığı’na celp ve sevk dönemlerinde değişiklik yapma yetkisi veriliyor.

İsimsiz ihbarlar işlem dışı

Tasarıya göre, ihbar alındığında ilgililer hakkında araştırma, ön inceleme ya da soruşturma izni verilmesini Başbakan ya da Jandarma Genel Komutanı için İçişleri Bakanı karar verecek. Soruşturma izni verilenler, soruşturmanın emniyeti açısından geçici süre ile görevden uzaklaştırılabilecek, ilgililer 10 gün içinde Cumhurbaşkanı’na itiraz edebilecek, Cumhurbaşkanı’nın kararı kesin olacak.
Tasarıya göre; isimsiz, imzasız, adressiz yahut takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbarlar işleme konulmayacak.

Soruşturma kurulu kurulabilecek

Soruşturma izni verilmemesi kararı hakkında yapılan itirazın Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesi veya soruşturma izni verilmesi kararına karşı süresi içinde itiraz edilmemesi ya da bu itirazın Cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesi üzerine, izin vermeye yetkili merci tarafından soruşturma yapmak üzere 3 kişilik bir soruşturma kurulu oluşturulacak. Kurul, soruşturma sonucunu izin vermeye yetkili merciye sunacak. İzin vermeye yetkili merci kamu davasının açılmasına gerek görmezse kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verecek. İzin vermeye yetkili merci kamu davasının açılmasına gerek görürse, soruşturma dosyasını Anayasa Mahkemesi’ne gönderecek.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.