Asgari ücret enflasyon oranında artacak mı?

Memur-Sen 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı ile yoksulluk sınırını açıkladı.. Memurların artan enflasyon karşısında ezildiğini söyledi.. Asgari ücretin 1603 lira olduğu bir ülkede yaşıyoruz, dolayısı ile asgari ücretle çalışan kişilerin açlık sınırının çok altında bir ücret aldığını bildirdi.. Peki açıklanan yüksek enflasyon karşısında, asgari ücret enflasyon oranında artar mı? Yani asgari ücretliye, açlık sınırı altında bir yaşam sürmemesi için asgari ücret 2 bin 213 lira olur mu?...

Asgari ücret enflasyon oranında artacak mı?

Memur-Sen başkanı yaptığı açıklamada sendikanın asgari ücretin ilk etapta 2 bin 200 lira olmasını istediğini fakat hükümetin bu oranı kabul etmediğini açıkladı. 

2019 yılı asgari ücretin belirlenmesi için artık gözler toplanacak, tespit komisyonuna çevrilmişken muhalefet bütçe komisyonun da Aile dayanışma bakanına asgari ücreti hatırlattı. 

Memur-Sen başkanının ''Niye asgari ücreti artırmıyorsunuz sayın bakan'' sorusuna Bakan cevap vermeyerek susmayı tercih etti. 

HDP Milletvekili Gayro Paylan enflasyon oranını hatırlatarak '' AKP'nin yüzde 26 lık zam oranının bile asgari ücretli geçinen işçilerimize çok göreceğine inanıyorum'' dedi. 

Enflasyon oranlarının rekor üstüne rekor kırınca, Türk-İş sendika başkanı asgari ücret ile ilgili olarak ''Aralık ayında 2 bin lira olmasını teklif etmiştik.''  dedi

Yıl başı gelmeden önce asgari ücret hemen artırılsın teklifi Çalışma Bakanından döndü

Türk-İş sendikasının teklifi en az 2 bin liraydı. Muhalefette asgari ücretin en az enflasyon oranında zam olmasını istedi. Ekonomik krizin maliyetini asgari ücretlinin sırtına yüklemek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız diyen Gayro Paylan ve Asgari ücretin enflasyon oranında arttırılsın diye talepte bulunan Memur-Sen'nin açıklamaları üzerine açıklama yapan Numan Kurtulmuş, yıl başında Asgari ücretliye enflasyon oranında zam yapılacağı sinyallerini verdi. 

Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada;

''Asgari ücretli vatandaşlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için gerekli düzenlemelerin yapılacağını biliyoruz. Asgari ücrete ne kadar zam geleceği hususunda bir rakam vermeyelim bu teknik bir çalışma sonucudur. Türkiye'nin imkanları meselesi sorunudur.'' dedi. 

Asgari ücret şu anda 1,604 lira

Ekim ayı enflasyonu 25,4 oranında

Ekim ayı enflasyon oranı ile zam yapılırsa 

2019 asgari ücreti 2008 lira

artış ise 404 lira olması bekleniyor.  Ama bu rakam hükümete yakınlığı ile bilinen Sendika Memur-Sen'in açlık sınırı olarak açıkladığı 2 bin 213 liranın bile çok çok altında.. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 17:03
YORUM EKLE