Arınç'ın talebi reddedildi

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarıyla başlayan ve devlet sırrı niteliğindeki belgelerin bulunduğu Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığında günlerce süren aramalara ilişkin soruşturmada görev yapan hakim ve savcıların yargılandığı davada, Arınç'ın müdahillik talebi kabul edilmedi.

Arınç'ın talebi  reddedildi

Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda yapılan yargılamada, heyete Yargıtay  16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil başkanlık etti.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar eski savcı Mustafa Bilgili, eski hakimler  Nihal Uslu ve Halil İbrahim Kütük Jandarma eşliğinde getirildi. Duruşmada,  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici olarak görevden uzaklaştırılan  tutuksuz sanık hakim Abdullah Bahçeci de hazır bulundu.

Sanıkların yakınlarının da katıldığı duruşmada, Seferberlik Tetkik  Komutanlığında o dönemde görev yapan Erkan Yılmaz Büyükköprü ile Osman Darıcı  müşteki sıfatıyla yer aldı.

Savunma için söz verilen sanık Nihal Uslu, suçlamaları kabul  etmediğini belirterek, beraatini talep etti. Uslu, mahkemeye el yazısıyla  hazırladığı 52 sayfalık savunma sundu.

Sanık Halil İbrahim Kütük ise davaya konu arama yapılan yerin "kozmik  oda" olmadığını savundu. Bu yerin "kozmik oda" olabilmesi için gizli bilgiler  içermesi gerektiğini ifade eden Kütük, asıl "kozmik oda"nın Gölbaşı'ndaki Özel  Kuvvetler Komutanlığında olduğunu basından duyduğunu söyledi.

Söz konusu soruşturmada sadece Arınç'a suikastin değil, hükümeti  devirme suçunun da bulunduğunu ifade eden Kütük, makul şüphe olduğu için  seferberlik bölge başkanlığında arama kararı verdiğini öne sürdü.

Kütük, o dönem soruşturulan şüphelilerin Arınç'ın evinin yakınında  yakalandığını, üzerlerinde sahte basın kartı çıktığını, bir şüphelinin de  Arınç'ın evinin krokisini yutmaya çalışırken engellendiğini iddia etti.

Mahkeme Başkanı Eyüp Yeşil, Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) göre makul  şüphe halinde arama yapılabileceğini hatırlatarak, arama için makul şüpheye nasıl  ulaştığını sorması üzerine Kütük, şüphelilerin orada çalıştığını söyledi.

Yeşil'in "Şüpheliler suikast belgesini oraya mı koydu diyorsun?"  sorusuna karşılık Kütük, "Demiyorum, şüphe var." dedi.

Delil bulunup bulunmadığı yönündeki soru üzerine de Kütük, bir  şüphelide sahte basın kartı ile siyasilerin kapı zilini gösteren fotoğraf  bulunduğunu savundu.

Soruşturma sonucunda dava açılıp açılmadığı sorusuna karşılık Kütük,  sahte basın kartına ilişkin dava açılmış olabileceğini, tam hatırlamadığını  söyledi.

Başkan Yeşil, özel yetkili mahkemelerin, Kütük'ün dosyaya dahil  olmasından önce tartışmalı kararlar verdiğini, Kütük'ün de bunu gördüğünü  hatırlatarak, CMK'nın devlet sırrı niteliğindeki belgelerin incelenmesini  düzenleyen 125/2. maddesini okudu.

Yeşil, buna göre, devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren  belgelerin ancak mahkeme hakimi veya heyeti tarafından incelenebileceğini, bu  belgelerde yer alan ve sadece yüklenen suçu açıklığa kavuşturabilecek nitelikte  olan bilgilerin, hakim veya mahkeme başkanı tarafından tutanağa  kaydettirileceğini anlattı.

Buna rağmen, "kozmik oda"nın savcı tarafından aranması için karar  verip vermediği sorulan Kütük, arama kararı verdiğini çünkü aranan yerin askeri  mahal olduğunu savundu.

- "Başbuğ'un dediklerini de mi duymadınız"

Savunma için söz verilen sanık Mustafa Bilgili ise hakkında açılan  örgüt üyeliği davasının bu davayla birleştirilmesi taleplerinin değerlendirilmesi  sonrasında savunma yapmak istediğini söyledi.

Daha sonra söz verilen müşteki Erkan Yılmaz Büyükköprü ise Kütük'e  dönerek, "Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, o kadar 'burada devlet sırrı var,  buraya girmeyin'  dedi. Bunu da mı duymadınız?" diye sordu.

Büyükköprü, "mahkemeye yönelik konuşması gerektiği" uyarısının  ardından, sahte basın kartı ve kroki yutma konusunun yalan olduğunu, bunun  mahkeme kararıyla sabitlendiğini kaydetti. Büyükköprü, bu söylenenler gerçek olsa  dahi, olay 2009'da yaşanmasına karşın neden 2013'e kadar dinlendiğini sordu.  Diğer müşteki Osman Darıcı da haksız şekilde gözaltına alındığını ve uzun süre  usulsüz dinlendiğini ifade etti. Her iki müşteki de şikayetçi olduklarını  belirterek, müdahillik talebinde bulundu.

Daha sonra konuşan Başkan Yeşil, sanıklar arasında bulunan ve  haklarında yakalama kararı çıkarılan firari Dündar Örsdemir ve Şadan Sakınan'ın  halen yakalanamadıklarını belirtti. Yeşil, Arınç'ın da suçtan zarar gördüğü  gerekçesiyle müdahillik talebinde bulunduğunu söyledi.

Verilen aranın ardından ara karar okundu.

Buna göre, sanıklar hakkında "terör örgütü üyeliği" suçundan açılan  davanın bu davayla birleştirilmesine karar verildi. Arınç ve diğer bazı isimlerin  yaptığı müdahillik taleplerinin reddedildiği belirtildi.

Duruşma 20 Eylüle bırakıldı.

Son soruşturma kararı

İddianame yerine geçen son soruşturma raporunda, sanıkların, "kozmik  oda" soruşturması sürecinde FETÖ/PDY içerisinde yer alarak hareket etmek  suretiyle devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgelerin hukuka aykırı yollarla  ele geçirilip askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin edilip açıklanması  eylemine müşterek fail olarak katıldıkları belirtiliyor. Sanıklardan Bilgili,  Uslu, Örsdemir, Sakınan, Kütük ve Bahçeci'nin, "silahlı terör örgütüne üye olma",  "gizli kalması gereken bilgileri açıklama", "görevi kötüye kullanma", HASAN Şatır  ile emekli hakim Selahattin Türkeli'nin ise "görevi kötüye kullanma" suçundan  cezalandırılması isteniyor.

- "Kozmik Oda"da ne olmuştu?

Eski Ankara Savcısı Mustafa Bilgili, kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak  bilinen, Aralık 2009'da dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a "suikast  düzenleneceği" iddiası üzerine açılan soruşturmayı yürütmüştü.

Savcılık, Genelkurmay Başkanlığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına  ait "devlet sırrı" niteliğindeki belgelerin bulunduğu 11 ve 16 numaralı odalarda  (kozmik oda) arama yapmak istemiş, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi  Başkanlığı görevlileri ise çift kilitli çelik kapılarla muhafaza edilen  odalardaki bilgi, belge ve arşiv kayıtlarının devlet sırrı niteliğinde, devletin  güvenliğiyle ilgili doğrudan bilgiler içerdiğini belirterek, Ceza Muhakemesi  Kanunu'nun ilgili maddesi gereği cumhuriyet savcılığına bu odalara giriş izni  verilemeyeceğini ifade etmişti.

Bunun üzerine savcılığın talebiyle o dönem Ankara 11. Ağır Ceza  Mahkemesi üyesi olan ve FETÖ üyeliği suçlamasıyla halen aranan hakim Kadir Kayan,  bu odalarda 20 gün boyunca arama yapmış, CD, dosya ve hard disklerden oluşan  "gizli belgeler" dışarı çıkarılarak FETÖ ile bağlantılı oldukları tespit edilen  TÜBİTAK uzmanı bilirkişilere çözümletilmişti.

Yıllarca Bilgili'de bulunan dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındaki  yeni iş dağılımının ardından Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma  Bürosuna verilmişti. Büroda görevli savcı, 38 şüpheli asker hakkındaki  soruşturmayı Mart 2015'te "takipsizlik" kararıyla sonuçlandırmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra "kozmik oda"  soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline "kumpas" kurulduğuna yönelik  deliller elde edilmesi üzerine aralarında eski polisler ve TÜBİTAK personelinin  de bulunduğu bazı zanlılar hakkında soruşturma açmıştı.

Sanıklardan Bilgili ve Şadan Sakınan'ın terör örgütünün gizli  haberleşme programı ByLock kullanıcısı oldukları da ortaya çıkmıştı.

YORUM EKLE