Arabası olan herkesi için geçerli...

Trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı dışında tutulacak.

GÜNDEM 13.07.2019, 13:45
Arabası olan herkesi için geçerli...

Hazine ve Maliye Bakanlığının Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali  SorumlulukSigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik  Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğin, aracı işleten kişinin değişmesine ilişkin maddesinde  düzenlemeye gidildi. Buna göre, işletenin sahip olduğu yeni araca ilişkin  bilgileri sigorta şirketine bildirmesi, sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkının  aynı türdeki araçlar için devam etmesi ve hakkında prim artırımı uygulanan  işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağının kaldığı yerden devam  etmesine ilişkin hükümler yürürlükten kaldırıldı.

  Yönetmeliğin "Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları" bölümünde  de değişikliğe gidilirken, buna göre, trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet  alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi  olmayan araçlara ilişkin poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde  basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı dışında tutulacak. Yönetmeliğin yürürlükten kaldırmaya ilişkin hükümleri 1 Eylül 2019'da  yürürlüğe girecek.

Yorumlar (0)