16 Ocak 2017 Pazartesi 13:00
Anne olan memurlar yarım gün çalışacak

Geçen sene anneler için çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bunlardan birisi de doğum ve analık izinleri ile ilgili olandı.

YARIM GÜN ÇALIŞIP TAM MAAŞ

Anneler yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek.

EVLAT EDİNEN DE YARARLANACAK

Bu anneler isterlerse çocuk okul çağına gelene kadar yarım gün çalışıp yarım maaş da alma hakkına sahip. Bu haktan sadece doğum yapan anneler değil 3 yaşına kadar çocuk evlat edinen anneler de yararlanacak.

8 KASIM'DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Söz konusu düzenleme ile ilgili işçi anneleri ilgilendiren yönetmelik 8 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. (FARUK ERDEM/SABAH)

YÖNETMELİK BEKLENİYOR

Memur anneler, "kısmi süreli (part-time) çalışma" uygulamasına dair, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çalışmaları yürütülen "Analık İzni veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Sureli Çalışmalar Hakkında Yönetmelik"in yayınlanmasını talep ediyor. Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişmiş toplumlarda kadınların çalışma hayatının önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Türkiye'nin üretim ve kalite açısından istenen seviyeyi yakalayabilmesi için çalışma hayatında, kadınlara yeteri kadar alan açılması gerektiğini vurgulayan Öçal, bu konuda atılacak adımların kısa sürede karşılık bulacağını bildirdi.

Öçal, hükümetin son yıllarda kadın istihdamına yönelik önemli adımlar attığını ve "2023 hedefleri" arasında kadın istihdamının da yer aldığını anımsatarak, "Hükümetin, kadınların çalışma hayatında daha fazla etkili olmaları için çaba gösterdiğini biliyoruz. Bu yöndeki girişimlerin uygulamada da yer bulmasını istiyoruz." dedi.

Kadınlara çalışma hayatında pozitif ayrımcılık politikaları gereği Ocak 2016'da çıkarılan 6663 sayılı Kanun'un ile çalışan kadına doğum sonrası yarı zamanlı çalışma imkanı sağlandığını anlatan Öçal, bu haktan yararlanmak isteyen binlerce memurun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından uygulamanın nasıl olacağını gösteren yönetmenliğin yayımlanmasını beklediğini kaydetti.

Öçal, şöyle konuştu:

"Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık adı altında uygulanmasını beklediğimiz birçok talebimiz var. Bunların başında geçen yıl kabul edilen 'kısmi süreli' yani 'yarı zamanlı' çalışma modeli geliyor. Kanunun çıkmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Buna rağmen uygulamaya dair yönetmenliğin yayımlanmaması nedeniyle memur anneler bu haktan yararlanamıyor. Bu hakkı geriye dönük kullanacak mıyız? Onu da bilmiyoruz. Bu belirsizliğin giderilmesi ve yasal hakkımızın pratikte de yer bulması için yönetmenliğin bir an önce yayımlanmasını istiyoruz."

 "İşçi kadınlar için yönetmenlik yayımlandı"

Aynı kanun kapsamında işçi annelere de tanınan yarı zamanlı çalışma uygulamasına ilişkin yönetmenliğin dört ay önce yürürlüğe girdiğini ifade eden Öçal, "Hükümet çalışan kadınlara dönük güzel adımlar atmak istiyor, bu yönde de yasal düzenlemeler yapıyor ancak bürokrasi nedeniyle bunların hayata geçmesi zaman alıyor. Toplu sözleşme masasında üzerinde mutabık olunan konularda bile benzer durumla karşılaşıyoruz. Artık bu anlayışın değişmesi gerekiyor." diye konuştu.

 "Üyelerimiz bize uygulamayı soruyor"

Türkiye Kamu-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Leyla Polat da binlerce memur annenin "Yarı zamanlı çalışma" uygulamasının bir an önce hayata geçmesini beklediğine işaret ederek, "Kadın çalışanlar için 'esnek çalışma', 'yarı zamanlı' ve 'evde çalışma' şeklinde tanımlanan çalışma modellerinin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Özellikle geçtiğimiz yıl yasal düzenlemesi yapılan ancak yönetmenliği yayımlanmadığı için memur kadınların mahrum kaldığı yarı zamanlı çalışma modelinin biran önce uygulanmasını istiyoruz. Zira kadın çalışanlarımızın ciddi bir beklentisi var.” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili kısa süre önce yaptığı açıklamada, söz konusu yönetmeliğin bu ay içinde yayımlanabileceğini bildirmişti.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.