Anıtlar kurulu Boğaz'da geminin çarptığı yalıyla ilgili kararını verdi!

Geminin çarparak harabeye çevirdiği yalıyla İstanbul 6 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu rapor hazırladı. Raporda yalının yeniden ihyasına ilişkin gerekli her türlü işlemin yapılması yönünde karar çıktı. Öte yandan yalının yanında bulunan ve hasar gören restoranın sahibi de gemi için 2 milyon liralık haciz talebinde bulundu.

Anıtlar kurulu Boğaz'da geminin çarptığı yalıyla ilgili kararını verdi!

Malta bayraklı  gemi Boğaz'da Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarparak harabeye çevirmişti. Yalıyla ilgili   İstanbul 6 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu rapor hazırladı. Yalı sahibi ailenin avukatı Nazlı Selek, hazırlanan rapora ilişkin şunları söyledi: ''Biz şu ana kadar yalının tarihi eser olması  nedeniyle hiçbir işlem yapamıyorduk. Anıtlar Kurulu raporunu hazırladı. Raporda  yalının yeniden ihyasına ilişkin gerekli her türlü işlemin yapılması yönünde  karar çıktı.''   Bu karar doğrultusunda yalının ihyasına ilişkin proje  hazırlatacaklarını belirten Selek, "Hazırladığımız projeyi Anıtlar Kurulu'na  sunacağız. Projeler kontrol edilmek suretiyle kurul da karar verecek. Çalışmalar  buna göre başlayacak.'' ifadelerini kullandı. Avukat Selek, öte yandan karşı tarafın da ihtiyatı haciz kararına  itiraz ettiğini bildirdi.

RESTORANIN SAHİBİ DE HACİZ TALEBİNDE BULUNDU 

Malta bayraklı Vitaspirit gemisinin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı ile birlikte iskelesine çarptığı Uskumru Balık Restoranı, mahkemeye başvurarak, geminin donatanı Odyssey Navigation Co. Limited Şirketi'ne 2 milyon TL'lik ihtiyati haciz talebinde bulundu. Restoran, yaptığı ikinci başvuruda da günlük kazanç kaybının 21 bin 938 lira olduğunu öne sürerek, mahkemece atanacak bilir kişiler tarafından kazanç kaybı ve iskelesinde oluşan hasarın tespitini istedi. Uskumru Gıda İşletme Turizm Limited Şirketi adına İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Avukat Ali Mahir Başarır, Vitaspirit isimli geminin 7 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Boğazı'nda bulunan ve müvekkili şirket tarafından işletilen restoranın iskelesine çarpmak suretiyle zarara neden olduğunu belirtti. Geminin iskeleye çarpması sonucunda doğmuş olan ve doğacak olan toplam zararlarının yaklaşık 2 milyon TL olduğunu savunan Avukat Başarır, "Müvekkil restoran, mevzubahis kazadan önce iskelesinde 135 kişilik kapasite ile çalışmaktaydı. Masa, sandalye ve dekorasyon eşyaları da kazadan etkilendi, pek çoğu denize düştü, bir kısmı kullanılamaz hale geldi" dedi. 

"ZARARIN GÜN GEÇTİKÇE ARTMASINA SEBEBİYET VERMEKTEDİR"

Dilekçesinde, tamir işlemleri bitene kadar 135 kişiye hizmet veremeyeceklerini savunan Avukat Başarır, "Bu durum kazanç kaybına bağlı olarak maddi zararın gün geçtikçe artmasına sebebiyet vermektedir. Müvekkilin zararının tam olarak belirlenmesi için zarar tespiti davası açacağımız ve iş bu dava sonuçlanıncaya kadar haksız fiile sebep olan geminin yabancı bayraklı olması, Türkiye'de yerleşik olmaması, kara sularımızı terk ederek kaçabileceği hususları dikkate alınarak Vitaspirit isimli gemi hakkında teminatsız olarak şimdilik 2 milyon TL'lik ihtiyati haciz uygulanmasına karar verilmesini talep ediyoruz" ifadesini kullandı. 

YORUM EKLE