13 Ocak 2017 Cuma 00:45
Anayasa değişiklik teklifinin 7'inci maddesi TBMM'de kabul edildi

Madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim  Bakanı İsmet Yılmaz, yapılan anayasa değişikliğinin demokrasiyi güçlendirdiğini  ifade etti.

AK Parti'nin 2002'de Türkiye'yi yüzde 34 oyla yönetme hakkı aldığını  anımsatan Yılmaz, "Bundan sonra hiçbir cumhurbaşkanı yüzde 34 ile ülkeyi yönetme  hakkına sahip olmayacak. En az yüzde 50 artı bir oy ile mümkün olacak. Bu da  uzlaşma demek." diye konuştu.

Yapılan düzenlemenin bir rejim değişikliği olmadığını belirten Yılmaz,  "Milletin gözü terazidir. Millet kimseye kara kaşı kara gözü için oy vermez.  Millet yapılanlara oy verir." dedi.

Isırılma tartışması

CHP İstanbul Milletvekili Erem Erdem, yerinden söz alarak,  AK Parti  Trabzon Milletvekili Muharrem Balta'nın Genel Kurul'da yaşanan kavgada bacağından  ısırılma olayında kendisinin hedef gösterildiğini, bunun doğru olmadığını  kaydetti. Bunun üzerine Erdem'in verdiği isimler yerlerinden birer dakika söz  aldı.

AK Parti'li Balta, "Aldığım terbiye gereği yalan konuşmadım, iftira  atmadım. Talihsiz olayda, yüzde yüz olarak bacağımı bir CHP milletvekilinin  ısırdığı kesindir. Kesinlikle bu olayda Eren Erdem önümüzde değildi. Kesinlikle o  değil." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın sinsice arkadan yaklaşarak yumruk  attığını, Altay'ın güvenirliğini ve saygınlığını yitirdiğini söyleyen Balta,  "Sayın Baykal, siz bizim oyumuza ipotek koyamazsınız. Ben sizi kınıyorum." diye  konuştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, kimin ısırdığına dair  sosyal medyada isim vermediğini ifade ederek, "Bunu ispat etsin ben bugün  milletvekilliğini bırakırım ama ispat edemezse kendisini milletvekilliğini  bırakmaya davet ediyorum." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, "Gerekli testler  yapıldıktan sonra hangi CHP'linin ısırdığı belli olacak." ifadesini kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, TBMM'de yaşananları  kınadığını belirterek, "Tweet atmadım. Bugün bir mesaj paylaştım. Hayvan fobim  var. Mecliste hayvan görmek istemiyorum. Özellikle köpek görmek istemiyorum."  diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konunun hem CHP'ye hem Meclise  hakaret noktasına geldiğini kaydetti. Özel, "Bir milletvekiline 'bu Mecliste  hayvan görmek istemiyorum' demek ne söyleyeni ne Meclisi yüceltir."  değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'de tarihi boyunca bir  milletvekilinin ilk defa ısırıldığını belirterek, "Benim de bir kadın  milletvekilinin boğazını sıktığım söyleniyor. Hiçbir kadının boğazını sıkmam,  sıkmadım. Bu şekildeki ifadelerin düzeltilmesini istiyorum." dedi.

7'inci madde neleri içeriyor?

Maddeyle, anayasanın, cumhurbaşkanının nitelikleri ve tarafsızlığına  ilişkin maddesi ile seçimine yönelik maddeleri, "adaylık ve seçim" başlığı  altında birleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili  seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından  seçilecek.

Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olacak. Bir kişi en fazla iki kez  cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Teklifle, mevcut anayasadaki cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesinde  20 milletvekilinin yazılı teklifini arayan hüküm kaldırılıyor.

Ayrıca en son yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oylar  toplamı birlikte hesaplandığında yüzde 10'u geçen siyasi partilerin ortak aday  gösterebilmesi hükmü de değiştiriliyor. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti  grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya  birlikte en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday  gösterebilecek.

Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin TBMM üyeliği sona erecek.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan  aday, cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı  izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en  çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday  cumhurbaşkanı seçilecek.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan biri herhangi nedenle  seçime katılmazsa, ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya  göre ikame edilmesi suretiyle yapılacak.

İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum  şeklinde yapılacak. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde  cumhurbaşkanı seçilecek. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması  halinde, TBMM seçimi yapılmayacak, sadece cumhurbaşkanı seçimi yenilenecek.

Seçimlerin tamamlanamaması halinde yenisi göreve başlayıncaya kadar  mevcut cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

Cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin diğer usul ve esaslar kanunla  düzenlenecek.

Anahtar Kelimeler:
AnayasaTBMM7.madde
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.