Anayasa değişikliği teklifinin görüşülme takvimi belli oldu

AK Partili 316 milletvekilinin imzasıyla verilen teklifin yıl sonuna kadar Anayasa Komisyonunda, ocak ayında ise Genel Kurulda görüşülmesi planlanıyor.

Anayasa değişikliği teklifinin görüşülme takvimi belli oldu

AK Parti'li 316 milletvekilinin imzasını  taşıyan ve Cumhurbaşkanlığı sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifinin  Mecliste görüşülme takvimi şekilleniyor. Meclis, 2017 yılı bütçesi  üzerindeki mesaisini 16 Aralık Cuma günü tamamlayarak,  gündemine anayasa  değişikliği teklifini alacak. Teklifin, gelecek haftadan itibaren TBMM Anayasa Komisyonunda  görüşülmeye başlanması planlanıyor. TBMM Başkanlığının teklifi esas komisyon olarak sevk ettiği Anayasa  Komisyonu, henüz Gündem yapmadı. Komisyon, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının  ardından teklifi gündem yapacak. 21 maddelik teklifin komisyon aşamasının, yıl  sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Anayasa değişikliği teklifinin, yeni yılın ilk günlerinden itibaren  Genel Kurulda görüşülebileceği ifade ediliyor. Genel Kurulun, 3 Ocak Salı  gününden başlayarak ay sonuna kadar teklif üzerinde mesai yapması öngörülüyor.

  TEKLİF MECLİS'TE İKİTURDA ELE ALINACAK 

AK Parti'li yetkililer, anayasa değişikliği teklifinin görüşme ve  birinci tur oylamasını aralıksız görüşmeyi, iki gün ara verdikten sonra da ikinci  tur oylamayı yapmayı hedefliyor. Teklifin Genel Kurulda kabul edilmesinin ardından Kanunlar ve Kararlar  Başkanlığınca son okuması yapılacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a  gönderilecek, Erdoğan'ın 15 gün inceleme süresini kullanması da göz önünde  bulundurulduğunda, şubat ayının sonundan itibaren 60 günlük referandum süreci  işlemeye başlayacak.

 REFERANDUM OHAL'DE OLABİLİR Mİ?

 Öte yandan Ak Parti'de, referandumun OHAL sürerken olup olmayacağı da  tartışılıyor.  AK Parti'li yetkililer, İstanbul'daki terör saldırısına da dikkati  çekerek, "Daha önce referandumun OHAL'de olmaması üzerinde duruluyordu. Ancak  şartlar değişti, referandum OHAL'de olabilir." görüşünü ifade ediyor.

(Milliyet)

YORUM EKLE