Amerika'nın Suriye'yi vurmasından sonra Rusya'dan sert açıklama geldi

Amerika'nın Suriye'yi vurmasından sonra Rusya'dan sert açıklama geldi. Rusya: ABD uluslararası normları ihlal etti. Rusya ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, "Bu tür eylemler karşılıksız kalmayacak" dedi.

Amerika'nın Suriye'yi vurmasından sonra Rusya'dan sert açıklama geldi

Amerika'nın Suriye'yi vurmasından sonra Rusya'dan ilk tepki geldi. Rusya: ABD uluslararası normları ihlal etti. Rusya ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, "Bu tür eylemler karşılıksız kalmayacak" dedi.

ABD Başkanı Trump: Saldırı emrini verdim

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve  İngiltere'nin, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerini  vurmaya başladığını duyurdu.

Trump, Saldırının başladığını böyle duyurdu.

"Bugün suçlu Esed rejimine en çok ekipman, finans sağlayan ve destek  veren iki yönetime de bir mesajım var: İran ve Rusya'ya. Ne tür bir millet, masum  kadın, çocuk ve erkekleri kitlesel olarak katleden bir suçluyla bağlantılı olmak  ister ki? Toplumlar, dostluklarını sürdürdükleri ülkelerle değerlendirilir.  Hiçbir devlet vahşi diktatörleri destekleyerek uzun süre devam edemez."

"Rusya karar vermelidir"

Rusya'nın Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanmasına engel  olacağına ilişkin 2013 yılındaki açıklamasına atıfta bulunan Trump, "Rusya, şu  anki karanlık yolda devam mı edeceğine, yoksa medeni milletler arasında istikrar  ve barış için bir güç mü olacağına karar vermelidir." değerlendirmesini yaptı.

DEAŞ'a karşı ABD'nin önemli bir başarı kazandığını ifade eden Trump,  İran'ın DEAŞ'ın yenilmesinden sonraki süreçten istifade edemeyeceğine dikkati  çekti.

"ABD, Suriye'de kalıcı bir şekilde bulunma amacında değildir. Vakti  geldiğinde askerlerimizin yeniden eve dönmesini sağlamak istiyoruz." diyen Trump,  bununla beraber Esed rejimine gereken karşılığı verdiklerinden emin olmak  istediklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Mattis ve Pentagon'dan açıklama

ABD Savunma Bakanı Mattis:Biz ve müttefiklerimiz bu insanlık suçlarını kabul edilemez buluyoruz. Suriye'de kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi için ABD Başkanı saldırı emri vermiştir. Bu silahların geldiği üssü hedef aldık. ABD Başkanı Trump, müttfefiklerimiz kimyasal silah üslerini vurmak için operasyon başlatmışlardır.Kararlılığımızın altını çizdik. Suriye'deki iç savaşı sona erdirmek için tüm ülkeleri ABD ile işbirliğine katılması gerekir

Pentagon:  Esad alınması gereken mesajları alınmadı. Harekat Suriye hükümetini hedef alıyor.  Güvenlik sebebiyle detay veremeyeceğim.  Geçen yıla göre daha büyük bir operasyon yapılıyor. Nokta atışı operasyon yapıyoruz. . Rejim kimyasal kapasitesini kaybedecek. 

Hava harekatı bugün için son buldu. 

YORUM EKLE