Almanya'da belediye başkanlığına vinç operatörü Türk aday

Almanya'da yaşayan vinç operatörü Yaşar Durmuş, Eylül ayında yapılacak yerel seçimlerde Duirsburg Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. Durmuş'un adaylığı, seçim dairesi tarafından onaylandı.

GÜNDEM 10.08.2017, 00:17
Almanya'da belediye başkanlığına vinç operatörü Türk aday

Bağımsız aday Yaşar Durmuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen  aylarda yaşadıkları şehirde bir Türk ailenin polis şiddetine maruz kaldığını,  mevcut belediye başkanı Sören Link'in de yaptığı açıklamada olayı çarpıtarak  bölgede yaşayan Türk toplumunu "asosyal" olarak tanımladığını söyledi.

Link'in açıklamasının bu kararı almasında etkili olduğunu belirten  Durmuş, Türk sivil toplum örgütlerinin ortak kararıyla adaylığını ilan ettiğini  dile getirdi.

Bayburt'ta doğduğunu ve 47 yaşında olduğunu belirten Durmuş, "40 yıl  önce Almanya'ya geldim. Vinç operatörü olarak çalışıyorum. Belediye başkanlığına  adaylık için 420 imza şartı var. Adaylığa karar verince birkaç gün içinde 250'si  Alman arkadaşlarımızdan olmak üzere 705 imza toplayarak müracatımızı yaptık. 663  imzayı geçerli sayan seçim dairesi tarafından adaylığım onaylandı." dedi.

Durmuş, belediye başkanı seçilmesi durumunda yapacaklarına ilişkin  olarak şunları kaydetti:

"Şu anki sistemde belediye başkanına halkın ulaşabilmesi çok zor  oluyor. Biz ilk etapta belediyenin kapılarını halka açacağız. Halkımız istediği  gibi belediye başkanının yanına gelip sorunlarını anlatabilir. Emekli ve dar  gelirli kişiler için ulaşım ücretlerini kaldıracağız veya indireceğiz."

24 Eylül'deki seçimlere kurdukları ekibin yanı sıra her kesimden  kendilerini destekleyen STK'larla hazırlanacaklarını ifade eden Durmuş, cuma günü  düzenleyeceği basın toplantısının ardından seçim çalışmalarına başlayacağını dile  getirdi.

Durmuş, 1960'lı yıllardan beri burada yaşayan Türk toplumunun  "asosyal" değil, aksine "sosyal" bir toplum olduğunu vurgulayarak, "Bir olacağız,  biz olacağız, başaracağız ve buradaki tüm topluma kim olduğumuzu, ne olduğumuzu  göstereceğiz inşallah." dedi.

Yerel seçimler, 24 Eylül Pazar günü Federal Meclis seçimleriyle  birlikte yapılacak.

Yorumlar (0)
25°
açık