Akar: Hainler hesap verecekler

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 15 Temmuz Şehitleri için anma programı düzenleniyor. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile çok sayıda davetli katıldı.

Akar: Hainler hesap verecekler

Törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Bizler için  en önemli husus, en büyük takdir güvenilmektir, en büyük başarı da bu güvene  layık olmaktır. Bu doğrultuda, TSK'nın vatanına, milletine, devletine sadık ve  vefalı evlatları, kutsal vatan toprakları, asil ve aziz milletimizin güvenliği,  birliği ve bütünlüğü için gerektiğinde her zaman, her yerde seve seve can vermeye  hazırdır" dedi.   Akar, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nda, tüm kurum ve kuruluşlarla Türk Silahlı Kuvvetlerine  de sızan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da Türkiye Cumhuriyeti'ne,  demokrasiye ve onun köklü değerleriyle saygın kurumlarına yönelik eşine  rastlanmayan bir ihanete kalkıştığını belirtti. Söz konusu ihanetle bağımsızlık ve ulusal birliğin hedef alındığını  dile getiren Orgeneral Akar, "Aziz milletimizi şanlı tarihimizde rastlanmayan bir  ihanet tuzağına düşürmeye kalkışmışlardır. Asker elbisesi içine girmiş eli kanlı  caniler, vatan savunması için düşmana karşı kullanılmak üzere tedarik edilen harp  silah ve malzemelerini 15 Temmuz'da zalimce masum vatandaşlarımıza, milletin  kahraman evlatlarıyla demokrasimizin ve bağımsızlığımızın simgesi kurumlarımıza  karşı kullanmışlardır" diye konuştu.

 Hain darbe girişimine karşı Türk Silahlı Kuvvelerinin ezici  çoğunluğuyla güvenlik güçleri ve kahraman vatandaşların ulusal menfaatler  etrafında birlik olarak kenetlendiğini belirten Orgeneral Akar, "Türk Silahlı  Kuvvetlerine ve bağrından çıktıkları aziz milletimize ihanet eden bu terör  örgütüne hak ettiği cevap, devletimize ve milletimize yaraşır bir vakar ve  basiretle verilmiştir. Yüce Türk adaletine teslim edilen ihanet şebekesi  mensupları, asil Türk milletinin yüksek toplumsal vicdanında yargılandıkları gibi  adalet karşısında da hesap verecek ve layık oldukları en ağır cezayı  alacaklardır" ifadelerini kullandı.

Akar, canlarını aziz milletin varlığına, birliğine, kardeşliğine ve  devletin bekasına feda etmeye hazır Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman  mensuplarının her zamankinden daha güçlü milletinin emrinde olduğunu  vurgulayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla 15 Temmuz'u yeni  bir direnişin simgesi yapan şehitler başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet  diledi, gazileri minnetle andı. Orgeneral Akar, "Bizler için en önemli husus, en büyük takdir  güvenilmektir, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır. Bu doğrultuda,  istikamette TSK'nın vatanına, milletine, devletine sadık ve vefalı evlatları,  kutsal vatan toprakları, asil ve aziz milletimizin güvenliği, birliği ve  bütünlüğü için gerektiğinde her zaman, her yerde seve seve can vermeye hazırdır"  diye konuştu.


BAŞBAKAN YILDIRIM: UNUTMAYACAĞIZ ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ

Başbakan Binali Yıldırım programdaki, konuşmasında "15 Temmuz gecesi bu vatan için toprağa düşen aziz vatan evlatlarının her birinin adını tıpkı Çanakkale, Kıbrıs, İstiklal Savaşı şehitleri gibi bu ülkenin kahramanları, kurtarıcıları olarak her daim anacağız. 15 Temmuz'u unutmayacağız asla unutturmayacağız." dedi.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, saygıdeğer hanımefendi, çok değerli Meclis Başkanım, şehit ailelerimizin çok kıymetli fertleri, saygı değer gazilerimiz ve yakınları, hanımefendiler, beyefendiler, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Sizler birlik ve bütünlüğü korumak için can veren kan veren aziz şehitlerimizin bizlere emanetisiniz. Her biriniz 15 Temmuz'un karanlığını aydınlatan birer yıldızsınız. Bu toprakların değerine değer katan birer cevhersiniz. Dün Gelibolu'da, Trablusgarp, Sarıkamış'ta bu milletin istiklal mücadelesi veren şehitlerimizin sancağını 15 Temmuz gecesi aynı ruh, aynı imanla taşıyan her bir kardeşimizi buradan muhabbetle selamlıyorum. Bu milletin evlatları dün olduğu gibi bugün ve bundan sonra da şehitlerimizin mirasını aynı ruh ve inançla taşımaya devam edecektir.

ALEVİSİ, SÜNNİSİ, LAZI, ÇERKEZİYLE TEK YÜREK OLDUK

O karanlık geceyi 81 ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde 7'den 70'e milletimiz aydınlattı. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Laz, Çerkez, Gürcü, Boşnağı vatanımızı alçak darbelere karşı birlikte savundu birlikte kurdardı. İstanbul, Ankara, Yozgat, Trabzon, Çorum, Siirt'li bir oldu, tek bir yürek halinde meydanlara, sokaklara doldu. Henüz 15 yaşında şehadet şerbetini içen şehidimiz Halil İbrahim Yıldırım Şanlıurfa'lıydı. Gölbaşı Özel Harekat'ta şehit olan Velid Bektaş Mardin'dendi. Boğaziçi'nde şehit olan askeri çoban Diyarbakır'lıydı. Darbecilerin Esenler'de tankla ezdikleri annemiz Malatya'dan geldi.

KIZ İSTEMEYE GİDECEKTİ DAMAT OLAMADI AMA ŞEHİT OLDU

15 Temmuz gecesi bu vatan için toprağa düşen aziz vatan evlatlarının her birinin adını tıpkı Çanakkale, Kıbrıs, İstiklal Savaşı şehitleri gibi bu ülkenin kahramanları, kurtarıcıları olarak her daim anacağız. 15 Temmuz'u unutmayacağız asla unutturmayacağız. Her biri anasının kuzusu, eşinin göz bebeği, çocuklarının bir tanesiydi. Ama sahip oldukları bütün güzellikleri geride bırakıp, vatanı uğruna can vermek için bir an bile tereddüt etmediler. Örneğil Resul Kaptancı, kız istemeye gitmek için hazırlanırken darbe haberini öğrenip sokağa çıktı. Damat olacakken şehit oldu. Resul kardeşimiz şehadet şerbetini içmeden önce yazdığı mesajda şöyle diyordu: Biz varken darbe neymiş. Vatanı bu hainlere teslim etmeyelim. Sokağa çıkın, ülkeye sahip çıkalım...

ŞEHADET ŞERBETİNİ İÇEN FUAT BOZKURT YARALI OLARAK SOKAĞA ÇIKMIŞTI

Safiye Bayat, Boğaiziçi Köprüsü'nde askerlerin üzerine korkusuzca yürüdü hainlerin ateşi sonucu gazi oldu. Uçaklarla bombalanan Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda 51 silah arkadaşı şehadet şerbeti içti. O şehitler arasında iki şehit memurumuz Ahmet ve Mehmet Oruç da vardı. Babaları Ali Oruç'u burada dinlerken hepimiz nasıl duygulandır. İkiz şehitlerimizin hayali helikopter pilotu olmaktı. Bu hayali gerçekleştirmek için de Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda eğitim alıyorlardı. Gözü dönmüş alçaklar bu iki kardeşin hayallerini gerçekleştirmeden aramızdan ayırdılar, onları şehit ettiler. Fuat Bozkurt yaralanında "Doktor yaramı sar tekrar gideceğim" dedi. Dediğini yaptı, tekrar sokağa çıktı ve işte böyle şehadet şerbetini içti.

YORUM EKLE