AK Parti, CHP ve MHP, ortak bildiri yayımladı

AK Parti, CHP ve MHP TBMM'de Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırısına ortak tepki gösterdi. Ortak açıklamayı grup başkanvekilleri okudu. Bildiride, "Teröre vereceğimiz en güzel cevap, kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir" ifadeleri yer aldı. Meclis Genel Kurulu'nda, yayımlanan AK Parti, CHP ve MHP'nin teröre karşı ortak bildirisini HDP'nin imzalamadığı belirtildi.

AK Parti, CHP ve MHP, ortak  bildiri yayımladı

TBMM Genel Kurulunda, Ak Parti, CHP ve MHP grupları,  İstanbul'daki terör saldırısına karşı ortak bildiriye imza attı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Engin  Altay ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, imzalarının olduğu ortak bildiriyi  kürsüden ayrı ayrı okudu.

"Aziz milletimize" diye başlayan bildiride, dün İstanbul'da  gerçekleştirilen hain saldırının, aziz Türk milletinin birliğine, bekasına ve  bütünlüğüne yönelik vahşi bir terör saldırısı olduğu kaydedildi. Bu saldırıyla  hiçbir kutsalı tanımayan teröristlerin bir kez daha insanlık düşmanı terör  yöntemlerini devreye soktuğu belirtilen bildiride, şu görüşlere yer verildi:

"Hangi terör örgütü olursa olsun, bu saldırıyı yapanlar bilsin ki aziz  milletimizin birlik ve beraberliği bozulmayacak bilakis daha da güçlenecektir.  Unutulmamalıdır ki hiçbir talep terörizme meşruiyet, teröriste masumiyete dayanak  gösterilemez. Terör, hiçbir zaman Türkiye’yi teslim alamayacak ve aziz  milletimizi yıldıramayacaktır. Zira kadim bir geçmişe sahip bu aziz millet, şanlı  tarihi boyunca önüne çıkan birçok engeli birlik ve beraberliğini koruyarak, ortak  aklı ve bilinci devreye sokarak bertaraf etmiştir.

Şanlı tarihimizden aldığımız bu güç ile terör saldırıları karşısında  millet olarak topyekün mücadele edeceğimizden ve birbirimize daha da çok  kenetleneceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Teröre vereceğimiz en güzel cevap  kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir. Daha önce PKK, DEAŞ, DHKP-C, FETÖ ve  diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı bu terör eylemleri karşısında  millet olarak nasıl dik durduysak, nasıl terörün amacını boşa çıkarttıysak yine  aynı şekilde çelikten bir irade ortaya koyacağız.  Geçmişte defalarca canlı bomba  eylemlerine girişen ve masum insanları katleden, PKK ve DEAŞ gibi kanlı terör  örgütlerinin ve onların arkasındaki güçlerin ve destekçilerinin milletimizin bu  güçlü iradesi karşısında yok olacağı aşikardır.

Milletimiz müsterih olsun. İnsanlık düşmanı teröristler yenilecek;  aziz Türk milleti ve devleti muzaffer olacaktır. Millete kastetmeye kalkışan  teröristler ya yok olacak ya da adalete hesap verecektir.

Bizler; acımızın ortak olduğunu ve her türlü siyasi düşünce  farklılığını bir kenara koyarak bu derin acıyı paylaştığımızı, yüreğimizde  hissettiğimizi özellikle ifade ediyoruz. 15 Temmuz’da milletimize ve onun  iradesine karşı yapılan FETÖ darbe girişiminde ortaya koyduğumuz milli şuuru, bu  terör saldırıları karşısında da göstereceğimizi aziz milletimizin dikkatlerine  sunuyoruz.

Bizler bu bildiriye imza atan siyasi parti grupları olarak;  devletimizin bekası ve sinesinden çıktığımız aziz milletimizin huzuru için,  terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındayız. Bu terör  saldırısı neticesinde şehit olan polislerimize ve vatandaşlarımıza Cenab-ı  Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ  olsun."

HDP ORTAK BİLDİRİYİ İMZALAMADI

Meclis Genel Kurulu'nda, İstanbul Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından yayımlanan AK Parti, CHP ve MHP'nin teröre karşı ortak bildirisini HDP imzalamadı. HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ın imzalarını taşıyan ve terörün kınandığı ortak bildiride HDP'nin imzasının yer almadığı belirtildi. Muhatap partilerin bildiride, HDP'nin ortaklaşma çabalarını kabul etmemesi ve önerilerinin dikkate alınamaması gerekçesiyle metnin imzalanmadığı kaydedildi.

Dün Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırısında 30'u polis 38 kişi şehit oldu, 155 kişi de yaralandı.

YORUM EKLE