11 Aralık 2014 Perşembe 16:05
Aile hekimleri iş bırakacak
Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Alp Karan, sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeyle, 1 Ocak'tan itibaren aile sağlığı merkezinde görevli aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına, cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getirildiğini belirtti.

Hekimlerin aile sağlığı merkezi ya da halk sağlığı müdürlüğünün belirlediği yerlerde nöbet tutacağını dile getiren Karan, genelgeye tepki gösterdi. Karan, "Ülke genelindeki 22 bin civarında aile hekimi ve aile sağlığı merkezi çalışanları genelgeye itiraz etmek amacıyla cuma günü görevli olduğumuz yerlerde acil hasta dışında tedavi yapmayacağız. 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz" dedi.

Cuma günü aile hekimlerinin ülke genelinde basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getireceğini anlatan Karan, aile sağlığı merkezi görevlilerinin cumartesi günü de Ankara'da 'Aile Hekimine Sahip Çık' mitingi düzenleyeceğini söyledi. Karan, Antalya'da da cuma günü 10.00'da 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi önünde dernek olarak basın açıklaması düzenleyeceklerini söyledi.

Genelge ile aile hekimlerinin koruyucu hekimlik görevini yerine getirmekte yetersiz kalacağını savunan Karan, bakanlık tarafından hastanelerin acil servisinde yaşanan yoğunluk nedeniyle kendilerine nöbet sistemi getirildiğini dile getirdi. Aile sağlığı merkezlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verildiğini vurgulayan Karan, "Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet almanın getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir" dedi.

Karan, bakanlık tarafından aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde 12 saatten, ayda 300 saat, çalışma süresi getirilmek istendiğini, bu sürelerin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve anayasaya aykırı olduğunu savundu.


Bakan: Taviz yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimlerinin yarın ve cumartesi günü protesto edeceği bildirilen nöbet uygulamasından "taviz verilmeyeceğini", hekim ve hemşire sayısının artmasıyla süreç içinde pazar günleri de nöbet getirilmesinin planlandığını bildirdi.

Sağlıkta memur anlayışıyla 6-8 saat mesaili bir yönetimin dünyada ve Türkiye'de olmadığını, olmayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, "Dolayısıyla aile hekimliğinin nöbetsizmiş gibi algılanmasını açıkçası yadırgıyorum, doğru bulmuyorum" diye konuştu. Müezzinoğlu, 22 bini hekim, 25 bin de hemşire ve sağlık çalışanı olmak üzere bu sistemde 45 bin sağlıkçının görev yaptığını anımsatarak, şunları kaydetti: "Bu arkadaşlarım 'biz memur olacağız' diyorlarsa, sağlıkta memur gibi bir yapı hekime de hemşireye de söz konusu değil. Dolayısıyla bu alan süreç içinde daha çok mesaili, ailelerin ve toplumun karşısında daha geniş mesaili olmak zorunda. Bunu hekim ve hemşire sayımızın artışıyla paralel olarak planlamamız gerekir. Şu anda ilk planda arzu ettiğimiz ve mevcut hekim ve hemşire sayımızla planladığımız hafta arası 5 gün esnek mesai ile sabah 8 akşam 8. Yani arkadaşlarımız bu 5 gün süresince yine 8 saat çalışacaklar. Mesela, bir aile sağlığı merkezinde 3 aile hekimimiz sabah 8 ile 4 arasında mesai yaparken, biri saat 12 ile 8 arasında mesai yapacak. O aile hekiminin muhatap olduğu kitleye biz saat 8'e kadar hekim ve hemşire vermiş olacağız. Haftada bir gün de yalnız cumartesi, gündüz 8 saat bir nöbet. Yani 4 hekimli aile sağlığı merkezini düşünürseniz, bir cumartesi bir hekimimiz, diğer cumartesi diğer aile hekimimiz ve diğeri. Dolayısıyla ayda 4 hafta sonu var. Ayda bir defa, cumartesi 8 saat o aile hekiminin muhatap olduğu ailelere sağlık hizmeti sunulacak. Bunu arkadaşların Türkiye kamuoyuna bir sorun gibi getiriyor olmalarından da mesleğim adına, bu mesleğin mensubu olarak açıkçası biraz rahatsızlık duyuyorum. Yani 'hekimim' dendiği an biz devamlı 24 saatin dinamiklerini oluşturuyoruz."

Müezzinoğlu, aile sağlığı merkezlerini yeniden tasarladıklarını ve yakında bu binaların yapımına başlanacağını ifade ederek, "Önümüzdeki 2-3 yıl içinde aile sağlığı merkezleri bu ülkeye ve bu ülke insanına yakışır, aile hekimlerimizin de saygın hizmet verecekleri bir konuma, fiziki mekanlara onları taşıyacağız" dedi.
(Milliyet)
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.