AİHM, Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu reddetti!

Son dakika... AİHM, 2015-2016'da Cizre, Silopi ve Sur'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu kabul edilemez buldu.

AİHM, Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu reddetti!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015-2016'da Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu reddetti.

AİHM, yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğinin ileri sürüldüğü 34 başvuru arasından daha önce 2 başvuruyu duruşmalı olarak incelemeye karar vermişti. 13 Kasım 2018'de Strazburg'da görülen duruşmanın ardından AİHM, 29 Ocak 2019 tarihinde açıkladığı kararlarla söz konusu 2 başvuruyu kabul edilemez bulmuştu.

Kararda AİHM yetkisinin ikincilliğine atıf yapılarak başvurucuların, AİHM'den önce şikâyetlerini Türkiye mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiği belirtilmişti. Bu kapsamda özellikle başvuranlar tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurularla ilgili incelemenin henüz sürdüğüne işaret edilmişti. Kararda, Anayasa Mahkemesi'nin tüketilmesi gereken ve etkili iç hukuk yolu olduğu vurgulanmıştı.

AİHM, bugün, Cizre, Sur ve Silopi'deki hak ihlalleri ile ilgili yapılan 32 başvuruyu Orhan Tunç ve Ömer Elçi kararlarına da atıf yaparak reddetti. Kararda, Anayasa Mahkemesi başvurularının henüz inceleme aşamasında olduğu, bu nedenle etkili iç hukuk yollarının tüketilmediği belirtildi.

YORUM EKLE