Afrodisias, Dünya Miras Listesi’nde

Aydın'ın Karacasu İlçesi’nde bulunan ve 2009’da UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan AfrodisiasÿArkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi. Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, "Aydın için büyük değer. Çok sevindik" dedi. Türkiye’nin bu listedeki varlık sayısı da 17’ye ulaştı.

Afrodisias, Dünya Miras Listesi’nde

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) yaptığı açıklamayla, Karacasu’daki Afrodisyas Arkeolojik Alanı için beklenen oldu. Kültürel değerlerin geleceğe taşınması ve tanıtımı için önem taşıyan, 10 yıldır süren Dünya Miras Listesi’ne girme yolculuğu başarıyla sonuçlandı. Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye’nin adayı Afrodisyas Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi

’BİZİM İÇİN SEVİNDİRİCİ’

AYTO Başkanı Hakan Ülken, kendileri için çok sevindirici olduğuna vurgu yaparak, "Afrodisias Aydın’daki 20’in üzerindeki antik kentimizden en önemli olanlarından biri. Afrodisias kazı çalışmaları başlaması olduğu değerlendirildiğinde, birinci sırada yer almaktadır. Ziyaretçi açısından da Aydın için çok büyük öneme sahiptir. Bu gelime çok güzel bir gelişmedir. Aydın turizmine mutlaka bir katkı koyacaktır. Bununla birlikte birçok değerimiz var. Bu değerlerimizi en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunları dünya turizmine kazandırıp Aydın’a da ekonomik kazanç sağlaması için çalışmalıyız. Çok uzun sürdü ama neticede bitti buda bizim için büyük bir avantaj oldu" dedi.

Aydın’ın Karacasu İlçesi’nde Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerden biri olan Afrodisias, tarihte kentin en önemli tanrıçası olan Afrodit Tapınağı ile ünlüdür. M.Ö. II. Yüzyıl’dan M.S. 6. Yüzyıl’a kadar görkemini korumuş olan kentin kesintisiz olarak bu kadar uzun yerleşim görmüş olması, antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık etmesi açısından da önem taşımaktadır. Afrodisyas’ın da Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesiyle Türkiye’nin bu listedeki varlık sayısı 17’ye ulaştı.

YORUM EKLE