Adana'da meyve ve sebzede indirim başladı! Domates ve salataık 1 liraya düştü

Adana'da Yüreğir sebze ve meyve hal kompleksi'de 4 - 6 liradan satılan domates ve salatalık fiyatları hava şartlarının düzelmesiyle düşüşe geçti. Domates ve salatalığın fiyatlarının 1 liraya gerilemesiyle Yüreğir Sebze ve Meyva Komisyoncuları Derneği Başkanı Hacı Yüksekyayla daha da düşeceğini açıkladı.

GÜNDEM 15.05.2019, 19:48
Adana'da meyve ve sebzede indirim başladı! Domates ve salataık 1 liraya düştü

Adana Yüreğir sebze ve meyve komisyoncuları derneği başkanı Hacı Yüksekyayla, daha önce 6 liraya kadar yükselen domates ile 4 liraya çıkan salatalığın hava şartlarının düzelmesiyle fiyatlarının düşmeye başladığının ve böyle devam ederse domates ve salatalığın daha da düşeceğini açıkladı.

HALE MAL YETİŞMEDİ


Yüreğir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hacı Yüksekyayla, hava şartlarının kötü olmasından dolayı hale giren ürün sayısında büyük azalma olduğunu, fiyatların bu yüzden yükseldiğini söyledi. Hava şartlarının düzelmesiyle hale giren ürün miktarı yükselince fiyatların doğrudan düştüğünü kaydeden Yüksekyayla, “Daha önce fiyatı 4-5 liraya kadar yükselen domates ile 3-4 liraya kadar çıkan salatalığın kilosu 1 ila 1 buçuk liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesinin temel nedeni hava şartlarının düzelmesi. Biz 30 yıldır bu işle ilgileniyoruz, bu zamana kadar bu kadar çetin bir iklim yaşamadık. Kış aylarının çetin geçmesi nedeniyle bir kısım mallar öldü ve hale mal yetişmedi. Haldeki fiyatlar tamamen arz-talebe bağlıdır” diye konuştu.

ASIL SORUN BÜYÜK MARKETLER

Haldeki sebze ve meyve fiyatlarının daha da düşeceğini beklediklerinin söyleyen Yüksekyayla, “Önümüzdeki günlerde domates ve salatalık fiyatının 75 kuruşa kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Fiyatlar pazarlara da yansımaya başladı ancak burada asıl sorun büyük marketler. Örneğin burada en iyi domatesin fiyatı 1 buçuk lirayken, büyük marketlerde fiyat 6 liraya kadar çıkıyor. Fiyatların artmasının sorumlusu üretici ve hal esnafıymış gibi lanse ediliyor. Ama öncelikle marketlerin denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


TARLA VE KOMİSYONCU ARASINDAKİ FARK


Öte yandan komisyoncuda kilosu 1 lira olan domatesin tarlada 75 kuruş, komisyoncuda 1,5 lira olan domatesin ise tarlada 1 lira ile 1 lira 10 kuruştan satıldığı öğrenildi.

Yorumlar (0)