Adalet Bakanlığı Yeni Personel Alımları.16 bin 100 Yeni Hakim Savcı ve Cezaevi Personeli Alınacak

Adalet Bakanlığı'ndan yeni personel alımı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber televizyonunun canlı yayınında bakanlıktan kadro bekleyenlere müjde verdi. Bakan Gül, adalet teşkilatı ve cezaevi personelinin yükünü azaltmak için 15 bin personel için müracaatların başlayacağını vurgulayarak, 1000 adli hakim ve savcı için de aralık ayında müracaatların alınacağını bildirdi.

Adalet Bakanlığı Yeni Personel Alımları.16 bin 100 Yeni Hakim Savcı ve Cezaevi Personeli Alınacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber televizyonunun canlı yayınında bakanlıktan kadro bekleyenlere müjde verdi. Bakan Gül, adalet teşkilatı ve cezaevi personelinin yükünü azaltmak için 15 bin personel için müracaatların başlayacağını vurgulayarak, 1000 adli hakim ve savcı için de aralık ayında müracaatların alınacağını bildirdi. Gül, "100 de idari yargı hakimlerimizi alacağız. Bunu ilk defa burada söylüyorum. İdari yargı özellikle çok uzun yıllardır bekleniyordu. 1000 adli hakim ve savcı alacağız. 100 idari yargı hakimi, 15 bin de personel alacağız. 4 bin civarında hakim ve savcı FETÖ'den ihraç olmuştu, bu sayıyı tamamladık" diye konuştu. Yargı sistemine dönük yeni çalışmaları olduğunu aktaran Gül, hakim yardımcılığı gibi eğitim süresini uzatacak 3 yıllık bir eğitim süresinin planlandığını bildirdi.

ARABULUCULUK İLE YÜZDE 70 AZALDI

Arabuluculuğun çok önemli bir model olduğunu aktaran Gül, özellikle işçi ve işveren uyuşmazlıklarında önemli sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.
Bakan Gül, şunları kaydetti: "209 bin 690 dosya verilmiş. Bu dosyalardan 126 bin 27'si yaklaşık yüzde 70'i anlaşma ile sonuçlanmış. Bu davalara bakıldığında iş mahkemelerinin yüzde 70 oranında azaldığını görüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 22:47
YORUM EKLE