10 Ekim 2016 Pazartesi 10:27
ABD yönetimi isterse mahkeme Gülen’i verir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimevi’nde gazetecilerin Ankara temsilciyleriyle bir araya geldi. Pensilvanya’da yaşayan Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusundaki sürece dair değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, 26-27 Ekim tarihlerinde ABD’ye gideceğini açıkladı. Bozdağ “ABD Adalet Bakanlığı randevu talebimizi olumlu karşıladı. Tarih kesinleşince gideceğiz. Büyük ihtimalle Ekim’in sonuna kadarki bir süreçte ABD’ye gitmiş olacağım” dedi. Bozdağ özetle şunları söyledi:

ABD’yle ilişki değişir
“Gülen’in iade edilmemesi ve bu konuda resmi bir irade ortaya çıkmasının anlamı, ABD’nin Gülen’in dostluğunu Türkiye’nin dostluğuna tercih ettiği anlamına gelir. Bunun Türkiye’de doğuracağı çok büyük etkileri olur. Birincisi; halktaki ABD karşıtlığının artmasına yol açar. Korunduğu algısını uyandırır. Şu anda anket yapılsa ABD karşıtlığı konusunda herhalde çok büyük oranlar çıkacaktır. İkincisi, böyle bir karar önceki Türkiye-ABD ilişkileriyle karar sonrasındaki ilişkiler arasında gözle görülür çok fark ortaya çıkar. Türkiye ve halkı kararı 3-5 gün eleştirir, sonra unutur diye bir düşünce varsa fevkalade yanlış bir düşünce. ABD ile aramızda iade anlaşması var. 9. Madde diyor ki; İade evrakı ulaştığı an ilgili taraf o kişiyi arar, bulur ve tutuklar. Bilgi, belge eksik, isteriz, 7. madde falan diyorlar. Bu tutuklamanın uygulanmasının ön şartı değil.”
 
Kaçma arayışında
“İkincisi, geçici tutuklama talebimizi 10 Eylül’de iletmemize rağmen bugüne kadar olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıt gelmedi. Neden geçici tutuklama istedik çünkü Fethullah Gülen, terör örgütünü ABD’den sevk ve idare etmeye devam ediyor. Üçüncüsü kaçma arayışına dair çok ciddi istihbaratlar var. Çok açık söylüyorum; Gülen’in iade dosyasının içerisinde olan bilgi belge kadar, dünyada kişinin suçla irtibatını tereddütsüz ispat eden bu kadar sağlam veri başka ülkelerin iade dosyasında yer almıştır? O kadar sağlam. ABD’nin iade dosyalarını biliyoruz. Gülen dosyası kadar sağlam bir dosya yok.”

Yeşil kart hatırlatması
“Ben şuna eminim, Amerika yönetimi iade eğilimi gösterdiğinde mahkeme kararı tersine çıkmaz. Orada çıkmaz, Avrupa’da da çıkmaz. Kim çıkar diyorsa biz bu işleri bilmiyoruz demektir. Herkes de biliyor nasıl çıktığını. Gülen’in yeşil kart sürecinde mahkeme süreci oldu. Herkes, biz değil de mahkeme yaptı diyor. İstemese yönetim onu uçağa bindirir, geldiği gibi deport eder.”

Beyaz Saray bombalansa!
“ABD Başkanı Sayın Obama’ya suikast girişimde bulunulsa, Beyaz Saraybombalanmış olsa, 241 ABD vatandaşı öldürülmüş olsa ve eylemleri sevk ve idare eden kişi Türkiye’de olsa ve iade edilmese, ABD Türkiye açısından hangi duygulara sahip olur? El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin ABD için ne ise Gülen de Türkiye ve Türk halkı için odur. Neler olacak tabi onu kestirmek zor ama hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı da çok açık.”

Delilleri karartamadılar

“500 bin civarında dijital veri var. Bilgisayar kaydı, flaş bellek, cep telefonu, kamera kayıtları, başka şeyler. Pek çok evrak, yazışma var. Darbe teşebbüsünde bulunanlar başarısızlığı hesap etmediği için delilleri karartma veya yok etme konusunda herhangi bir çaba da göstermediler. Uçakların karakutuları var mesela. Basına yansıyanlar var yansımayanlar var. Ne konuştular kendi aralarında. ABD’nin tereddüt etmesine hak verecek bir şey yok.”

Üçüncü Dünya Savaşı rüyası
“Bu FETÖ rüyalar üzerinden her yerde çok ciddi propaganda yapıyor. Tutuklu olanları, aileleri ve dışarıda olan örgüt üyelerini diri tutmaya, itirafçı olmalarını engellemeye çalışıyorlar. ‘Bugün, yarın kurtulacaksınız, hiç merak etmeyin’ gibi akla hayale alınmayacak şeyler söyleyerek bekleyişin içine sokuyorlar. Başlangıçta çözülmeyi önlemek için her gün yeni bir rüya, hikaye yayarak itirafçılığı önlemek istiyorlar. ‘3. Dünya Savaşı çıkacak, hepimiz buradan çıkacağız’ diyorlar. 11. ayın 8’inden önce 3. Dünya Savaşı’nın çıkacağı hikayesini yayıyorlar.”

İstanbul’da hukuk kongresi
“Adalet Bakanlığı tarafından 17-19 Ekim’de İstanbul Uluslararası Hukuk Kongresi düzenlenecek. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Adli işbirliği vb. konuların görüşülmesi bakımından son derece önemli. 51 ülkenin adalet bakanları, yüksek mahkeme başkanları, yargıçları yer alacak.”

Adli google!
“1 Ocak’ta Adli Veri Bankası kurulacak. Burada suçların gerekçeleri, nerelerde yoğunlaştığı, akla gelen her tür soru yanıt bulunacak. Adli google olacak. Nüfusa göre, yaşa göre, gece mi gündüz mü işleniyor, cinsiyetlere göre. Devlet ve akademisyenler yararlanacak. Suç haritası ortaya çıkacak. Tarihi adım olarak görüyoruz. İstatistiklere göre adli suçlarda en fazla cinayet trafikte tartışmadan işleniyor.”

15 Temmuz’un adli bilançosu
Toplam 3 bin 690 hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında soruşturma izni verildi. Adli ve idari yargıda görevi 2 bin 194 hakim ve cumhuriyet savcısı, 102 Yargıtay üyesi, 41 Danıştay üyesi, 2 Anayasa Mahkemesi ve 5 HSYK üyesi halen tutuklu. 163 general, 6 bin 269 albay ve altı rütbelerdeki askeri personel, 7 bin 140 emniyet mensubu, 19 vali, 76 vali yardımcısı, 58 kaymakam ve 18 bin 190memur ve sivil olmak üzere toplam 34 bin 259 şüpheli tutuklu. 15 Temmuz’dan bu yana 77 bin 545 şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Generaller tek kişilikte
“Darbe teşebbüsü suçundan tutuklananlarla ilgili çalışma yaptık. Çok kalabalık yerlerde olmamaları için. 680 kişi tek kişilik odalarda kalıyor. 3 kişilik odalarda kalanların sayısı 200 civarında. 7 kişilik odalarda kalanlar var. Toplamda 1889 kişi bu şekilde daha azlı yerlerde kalıyor.”

Anahtar Kelimeler:
AbdGülenFetöMahkeme
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.