ABD'den S-400'ler için Türkiye'ye F-35 tehditi

Amerika'dan Türkiye'ye skandal tehdit!.. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Charles Summers, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasının iki ülkenin askeri ilişkileri açısından ağır sonuçları olacağını belirterek, "F-35 ve Patriotları almaları söz konusu olmayacak." dedi.

GÜNDEM 08.03.2019, 22:51
ABD'den S-400'ler için Türkiye'ye F-35 tehditi

Summers, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasına ilişkin  soruya yanıt veren Summers, "Türkiye, S-400'leri alırsa bunun askeri  ilişkilerimiz bakımından ağır sonuçları olur. F-35 ve Patriotları almaları söz konusu olmayacak." ifadelerini kullandı.  

Bir gazetecinin, "Bir NATO müttefikine yönelik 'Ağır sonuçları olur.'  ifadesi ile ne demek istiyorusunuz?" sorusuna ise Summers, önceki sözlerini  tekrarlayarak, "F-35 ve Patriotları alamayacaklar, bunu kastediyorum." diye yanıt  verdi.

Bu sabah Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Milli Savunma  Bakanı Hulusi Akar, "Burada yaptığımız çalışmanın, diğer taraftan bir ortaklık  çerçevesinde tasarlanıp, ortaklık çerçevesinde üretimine başlanılan ve şu anda  pilotlarımız eğitimalmak için Amerika'da faaliyetlerini sürdürürken bakım  personelimiz, teknik personelimiz, astsubaylarımız orada eğitimlerini  sürdürürken, 'Biz, size F-35'i vermeyebiliriz.' denilmesi de hiçbir şekilde ne  hukuka ne de akla uygun." ifadelerini kullanmıştı.

Hafta başında ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanı Orgeneral Curtis  M. Scaparrotti de Kongre'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin S-400 hava savunma  sistemlerini alması durumunda ABD'nin Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını vermemesi  gerektiğini söylemişti.

Orgeneral Scaparrotti'nin açıklamalarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan sert tepki göstermişti. Erdoğan, Kanal 24 ve TV 360 ortak yayınında  konuyla ilgili "Şimdi biz Ruslarla anlaştık, ortak üretime gireceğiz. Belki  S-400'den sonra S-500'e gireceğiz. Bize S-400'de dayatma yapanlar, niçin  Yunanistan'a yapmıyor S-300 için? Niçin Bulgaristan'a yapmıyor S-300 için? Niçin  Slovakya'ya yapmıyor S-300 için? Bunlar da aynı zamanda NATO ülkesi, yapın,  onlara da niye yapmıyorsunuz?" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)