21 Aralık 2016 Çarşamba 16:55
AB Komisyonu'ndan flaş Türkiye talebi

AB Komisyonu, 20 yıllık Gümrük Birliği anlaşmasının güncelleştirilmesi müzakerelerine başlamak için AB Konseyinden yetki istedi.

AB Komisyonu düzenlediği haftalık toplantıda, Türkiye ile Gümrük  Birliği anlaşmasının güncelleştirilmesi konusunda resmi görüşmelere başlamak için  AB Konseyinden yetki talep etme kararı aldığını açıkladı. Açıklamada, Gümrük Birliğinin güncelleştirilmesinin 29 Kasım 2015 ve  18 Mart 2016 tarihlerinde yapılan AB-Türkiye zirve kararlarında yer aldığı  hatırlatılarak, "Bu teklifle birlikte AB Komisyonu taahhütlerini yerine getirmeye  devam ediyor. Gümrük Birliğinin mevcut AB-Türkiye ticari ilişkilerini yansıtarak  iyileştirilmesi tüm taraflara önemli ekonomik fayda sağlar." ifadesi kullanıldı.

31 Aralık 1995'te yürürlüğe giren Gümrük Birliğinin, günümüz  şartlarına uyarlanması hem AB hem de Türkiye tarafından gerekli görülüyor. Gümrük  Birliği, mevcut haliyle sadece sanayi ürünlerini kapsıyor. Geleneksel tarım  ürünleri ise bu anlaşmanın kapsamında yer almıyor.

Anlaşmanın güncelleştirmesiyle, Gümrük Birliğindeki ürünlerin niteliği  ve yelpazesinin tarım, hizmetler, sanayi ve kamu alımları alanlarını kapsayacak  şeklide genişlemesi ve AB’nin 3. ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret  anlaşmalarında Türkiye’nin mağdur olmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Konu müzakere edilip taraflarca üzerinde mutabakata varıldıktan sonra  Gümrük Birliği iyileştirmesinin Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından  onaylaması gerekiyor.

29 Kasım 2015 tarihinde Türkiye AB arasında yapılan zirvede alınan  kararlarda Gümrük Birliğinin güncellenmesine de yer verilmişti. Zirve sonuç  bildirisinin 10. maddesinde "Gümrük Birliğinin güncellenmesine ilişkin hazırlık   çalışmalarının tamamlamasının ardından 2016 yılı sonlarına doğru resmi  müzakereler başlatılabilecektir." İfadesi yer almıştı.

Türkiye açısından önem arz eden bu konuya 18 Mart 2016’da yapılan  Türkiye-AB sığınmacı mutabakatında da yer verilerek, "AB ve Türkiye'nin, Gümrük  Birliğinin güncellenmesi  doğrultusunda sürdürülen çalışmaları memnuniyetle  karşıladığı" belirtilmişti.

Ayrıca, 15 Aralık’ta düzenlenen AB Liderler Zirvesi sonunda, liderler,  AB-Türkiye mutabakatına bağlılıklarını yineleyerek, anlaşmanın tüm unsurlarının  uygulanmasının önemini vurgulamıştı. Zirvenin sonuç  bildirisinde konuya ilişkin,  “AB Konseyi, AB-Türkiye mutabakatına olan bağlığını yineler ve tüm unsurlarının  ve tam ve ayrım yapılmadan uygulanmasının önemini altını çizer.” ifadesi yer  almıştı. Mutabakat uyarınca, Gümrük Birliğinin güncelleştirilmesi için 2016 yılı  sonlarına doğru resmi müzakerelerin başlaması gerekiyordu.

Türkiye, AB’ye bu konunun hızla düzenlenmesi gerektiği talebini  iletiyor. Gümrük Birliği iyileştirmesinin her iki tarafa da önemli ekonomik  katkıları olacağına inanılıyor. Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği  görüşmelerine yakın zamanda başlanması bekleniyor.

AB’nin 5’inci büyük ticaret ortağı olan Türkiye’nin AB ile karşılıklı  ticareti yıllık 140 milyar avroyu buluyor. Türkiye toplam ticaretinin yüzde  40’tan fazlasını AB ülkeleriyle gerçekleştiriyor. Türkiye’ye yapılan doğrudan  yabancı yatırımların yaklaşık 3’te biri AB’den geliyor.

(Milliyet)

Anahtar Kelimeler:
AB KomisyonuAvrupa Birliği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.