81 ilde eş zamanlı "alkol" operasyonu...

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda kaçak ve sahte alkol denetimi gerçekleştirildi.Polis ve zabıta ekiplerinin de katıldığı operasyonda, eğlence mekanlarına baskınlar düzenlenerek incelemeler yapıldı.

GÜNDEM 11.07.2019, 12:54
81 ilde eş zamanlı "alkol" operasyonu...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla gece vakti  gerçekleştirilen operasyonda içki satışları ile işletmelerin gıda güvenliği  açısından uygunluğu denetlendi. Polis ve zabıta ekiplerinin de katıldığı operasyonda, 81 il  merkezindeki eğlence mekanlarına baskınlar düzenlenerek incelemeler yapıldı.  

Küresel Balıkçılık ve Deniz Mahsulleri Fuarı dolayısıyla Rusya'da  bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara'da düzenlenen operasyon  öncesi İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz'ı telefonla arayarak bilgi aldı.Toplum sağlığının son derece önemli olduğunu belirten Pakdemirli,  sahte içki satışı ve tüketimi ile gıdaların hijyenik şartlardaki denetiminin  önemli olduğunu belirtti.Bakan Pakdemirli operasyona katılan bakanlık birimleri ile kolluk  güçlerine başarılar diledi.

Ankara'daki operasyonun merkezi Altındağ oldu

  Başkentte İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz tarafından yönetilen  operasyona, Altındağ Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra zabıta ekipleri de  katıldı. Operasyon öncesi ekipleri bilgilendiren Korkmaz, Bakan Pakdemirli'nin  talimatıyla halkın sağlığıyla oynayan işletmelere asla müsamaha  gösterilmeyeceğini söyledi. Ankara'da 2018 yılında 2 binin üzerinde alkollü içki satışı yapılan  mekanın denetlendiği belirten Korkmaz, uygunsuzluğu tespit edilen 116 işletme  hakkında yasal işlem gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Bazı mekanların kapıları kırılarak içeri girildi

Altındağ Emniyet Müdürlüğüne bağlı kaçakçılık ve asayiş birimlerinin  de destek verdiği operasyonda, 150 polis görev aldı.  Ekipler, kent genelinde 61 işletmeyi denetlerken, 24 içki şişesinden  numune aldı. Bu kapsamda, 5 işletmede 12 şişe şüpheli içkiye el konuldu. İki işletmeye idari yaptırım uygulayan ekipler, kayıt belgesi olmayan  ve TAPDK belgesi ibraz edemeyen iki işletmeye de evraklarını tamamlaması için  süre verdi.  Operasyonda polis ekipleri bazı mekanların kapılarını kırarak içeri  girmek zorunda kalırken, çok sayıda kişinin kimlikleri kontrol edildi. Yapılan uygulamada, 330 kişinin kimlik bilgileri sorgulanırken,  çeşitli suçlardan arandığı belirlenen 7 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.Bu arada polis ekipleri ruhsatsız çalıştırıldığı belirlenen 10 iş  yerini de mühürledi.

 İstanbul'da 39 ilçede operasyon

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de 39 ilçede eş zamanlı  kaçak ve sahte alkol denetimi başlattı. İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca'nın yönettiği operasyonda,  kentteki eğlence merkezlerine baskınlar düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de destek verdiği denetimlerde,  sahte ve kaçak içki kontrolleri yapıldı. Bandrolleri tek tek kontrol edilen  işletmelerdeki içki şişelerinden şüpheli bulunanlardan numuneler alındı. İş yerlerinin ruhsatlarının ve faturaların da incelendiği denetimler,  sabah saatlerine kadar sürdü. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri 81 ilde gerçekleştirilen  operasyona ilişkin sonuçların değerlendirildiğini ve alınan numunelerin  incelendiğini bildirdi.

Yorumlar (0)