8 aylıkken oturma güçlüğü çekiyordu! Annesi doktora götürdü ve...

Batman'da yaşayan, serebral palsi rahatsızlığı olan ve vücudunda yaralar çıkan 6 yaşındaki Beyza Nur Işık, tedavisi için destek bekliyor.

GÜNDEM 08.05.2018, 22:42
8 aylıkken oturma güçlüğü çekiyordu! Annesi doktora götürdü ve...

Henüz 8 aylıkken oturmakta güçlük çektiği annesi Fahriye Işık  tarafından fark edilerek Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine  götürülen Işık, Diyarbakır'a sevk edildi.

Burada yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Antalya'ya götürülen Beyza  Nur Işık'a serebral palsi teşhisi konuldu. Bir yıl devam eden tedavi sürecinde el parmakları ve ayaklarında  yaralar çıkan Işık, nöroloji bölümüne sevk edildi.

Buradaki tahlillerin ardından Ankara'ya sevki yapılan Beyza Nur  Işık'ın rahatsızlığına teşhis konulamadı. Yaraların artması üzerine ailesi tarafından Batman Bölge Devlet  Hastanesine götürülen kız çocuğu, bu kez de Elazığ'a sevk edildi. Geçen 4 yıl boyunca hastane hastane gezen Işık'ın tek isteği,  rahatsızlığının teşhis edilerek tedavisine başlanması.

Çocukluğu acılar içinde geçen Beyza Nur Işık, tedavi ile sağlığına  kavuşarak okula gitmeyi özlemle bekliyor.

TEŞHİS KOYAMADILAR

Anne Fahriye Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızlarının  hastalığına çare bulunmasını beklediklerini söyledi. Kızının serebral palsi hastalığından dolayı belden aşağısının  tutmadığını anlatan Işık, kızının acı çektiğini ve gözlerinin önünde acı  çekmesine dayanamadığını belirtti.

Fahriye Işık, yaşadıkları sürece ilişkin şunları kaydetti: "Kızımın oturamadığını anlayınca hastaneye götürdüm. Diyarbakır'a sevk  ettiler. Diyarbakır'da tiroit bezlerinden kaynaklı çocuğun geç geliştiğini  söylediler. 3 ay sonra yeniden kontrol için gittiğimizde tiroit ile ilgili bir  sıkıntı olmadığını söylediler. Akdeniz Üniversitesinde de vitamin eksikliği  teşhisi konuldu. 3 ay ilaçları kullandık. Ancak daha sonra vitamin eksikliğinin  bulunmadığı, vitamin değerlerinin 5 kat yükseldiği söylendi. Bunun üzerine o  ilaçları bıraktık. Akdeniz Üniversitesine tekrar gittiğimizde bu kez de  nörolojiye sevk edildik ve yapılan tetkiklerde kızımın serebral palsi hastası  olduğunu söylediler ve botoks tedavisi uyguladılar. Bu sırada kızımın el ve ayak  parmaklarında yanık gibi yaralar çıktı ama teşhis koyamadılar."

Kızının daha sonra yeniden Ankara'ya sevk edildiğini ifade eden Işık,  "Tahlil sonuçlarının bir yıl sonra 7 Aralık 2018'de çıkacağı söylendi. Çare  bulamadık. 4 yıldır bu yaralar devam ediyor. Kızımın gözlerimin önünde acı  çekmesine dayanamıyorum." diye konuştu. Beyza Nur Işık da tek isteğinin arkadaşları gibi oyun oynamak ve okula  gitmek olduğunu, bunun için de tedavi olmayı beklediğini aktardı.

Yorumlar (0)
13°
açık