3200 yıllık fotoğrafa sığamayan ağacın ilk fotoğrafı

Kaliforniya‘da Sierra Nevada Dağı‘nda yaşayan bu dev ağacın adı 'The President' diğer bir deyişle 'Başkan'. Bu ağaç o kadar büyük ki şu zamana kadar kimse onu bir fotoğraf karesine sığdıramamış.

GÜNDEM 21.03.2017, 21:04
3200 yıllık fotoğrafa sığamayan ağacın ilk fotoğrafı

Kaliforniya‘da Sierra Nevada Dağı‘nda yaşayan bu dev ağacın boyu tam 75 metre, çapı ise 8 metreden daha büyük olan bir Sekoya ağacı. Ağaç 'Başkan' ismini 29. ABD başkanı Warren G. Harding'den almış. 'Başkan' dünyanın en uzun ağacı değil. Ama genişliği göz önünde bulundurulduğunda şu ana kadar ölçülen ağaçlar arasında Dünya'nın en büyük ikinci ağacı olabilecek kadar büyük.

Hatta o kadar büyük ki, şu ana kadar hiç kimse bu ağacın tamamını bir fotoğraf karesine sığdıramamış. Ağacın üzerinde yaklaşık iki milyar yaprak olduğu düşünülüyor. Kaliforniya coğrafyasına özgü olan bu ağaçların bu kadar büyüyebilmesinin nedeni gövdelerinin hastalıklara karşı çok dayanıklı olması. Ayrıca bu ağaçların bir diğer özelliği ise gövdelerinin kalınlığı. Gövdeleri oldukça kalın kabuklardan oluşan ağaçlar orman yangınlarına karşı bile dayanıklı.

Bu dev ağaç çok büyük olduğu için şu ana kadar hiç kimse tamamını fotoğraflayamamıştı. Ama National Geographic fotoğrafçılarından oluşan bir grup, bilim insanlarıyla birlikte yaptığı çalışma sonucu 'Başkan'ın tamamını fotoğraflamayı başaran ilk ekip oldu. 32 günlük bir çalışmanın sonunda çekilen fotoğraflardan çıkan görüntüler ise muhteşem... İşte 'Başkan'ın tam hali...

Yorumlar (0)