24 Nisan Anması 1915 sözde Ermeni soykırımı olayları için Donald Trump ne dedi

Sözde Ermeni soykırımının yıl dönümü hakkında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, 1915 sözde soykırım olayları için 'büyük felaket' ‘Meds Yeghern’ ifadesinde bulundu. Trump 1915 olayları hakkında ayrıca, “Acı çekenlerin anısını onurlandırdığımız gibi, bu tür zulümlerin tekrar edilmemesini sağlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

24 Nisan Anması 1915 sözde Ermeni soykırımı olayları için Donald Trump ne dedi

Sözde Ermeni soykırımının yıl dönümü hakkında konuşan ABD Başkanı Donald Trump “1915’de olan korkunç olayda,acı çeken ve ölenler için üzgünüz” açıklaması yaptı. Trump 1915 olayları hakkında ayrıca, “Acı çekenlerin anısını onurlandırdığımız gibi, bu tür zulümlerin tekrar edilmemesini sağlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

TRUMP GEÇEN YIL DA “BÜYÜK FELAKET” DEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, bu yıl olduğu gibi geçtiğimiz 24 Nisan’da da , 1915 olaylarıyla ilgili olarak ‘Büyük Felaket’ anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın 1915 yılında  yaşanan olaylarla ilgili açıklaması kamuoyu ile paylaşıldı.

"Bugün, 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds  Yeghern'de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz." ifadesini kullanan Trump,  o dönem ABD'nin Osmanlı İmparatorluğu elçisi Henry Morgenthau'nun Ermeniler için  gösterdiği çabaları da andı.

ABD'de yeni bir yaşam kuran çok sayıdaki Ermeni olduğunu anımsatan  Trump, "Daha toleranslı bir gelecek kurmak için gerekli bir adım olarak, geçmişin  acı dolu unsurlarını hatırlamanın ve kabul etmenin öneminin altını çiziyoruz."  değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, "1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeninin sınır dışı  edildiği, öldürüldüğü ya da tehcir edildiği" öne sürüldü.

Trump geçen yılki açıklamasında da "Meds Yeghern" ifadesine yer  vermiş, önceki Başkan Barack Obama da konuyla ilgili tüm açıklamalarında bu  ifadeyi kullanmıştı.

ABD başkanları, 1993 yılından (Bill Clinton'dan) bu yana 1915  olaylarıyla ilgili her yıl düzenli olarak yazılı açıklama yapıyor. 1915 olayları  genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle betimleniyor.

Erdoğan'dan 1915 mesajı: Ermeni vatandaşlarımızın acılarına ortak olmak, ahlaki duruşun gereğidir

İstanbul'daki Ermeni Patrikhanesi'nde 1915 olaylarında hayatını kaybedenler için düzenlenen törene mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ermeni vatandaşlarımızın tarihte yaşadığı acılara ortak olmak, bu acıları paylaşmak, Türk milletinin vicdani ve ahlaki duruşunun bir gereğidir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan vesilesiyle İstanbul'daki Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen dini törene mesaj gönderdi.

Mesajına, "Sayın Aram Ateşyan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili, çok değerli Ermeni vatandaşlarım, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum" ifadesiyle başlayan Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı'nın zor ve sıkıntılı şartlarında vefat eden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere, bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nin çatısı altında toplanıldığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla yad ettiğini, çocuklarına ve torunlarına içten taziyelerini sunduğunu kaydeden Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

"Biz, tarih boyunca acıları ayrıştıran, birbiriyle yarıştıran değil daima paylaşan bir millet olduk. Kendi topraklarımızda yaşayan insanlarımızın yanı sıra Endülüs'ten Afrika'ya, Güney Asya'dan Avrupa'ya kadar başı dara düşen herkesin yardımına koştuk. Bunu yaparken de hiç kimsenin inancına, diline, dinine, etnik ve kültürel aidiyetine bakmadık. Bugün de ülke olarak bu mirasımızı muhafaza ederek kardeşliği, empatiyi, barış ve huzuru güçlendirmeye çalışıyoruz."

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE SORUNLARINIZA ÇÖZÜM BULMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

"Ermeni vatandaşlarımızın tarihte yaşadığı acılara ortak olmak, bu acıları paylaşmak, Türk milletinin vicdani ve ahlaki duruşunun bir gereğidir" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"İnşallah önümüzdeki dönemde de sizlerin acılarınıza ortak olmaya, sıkıntı ve sorunlarınıza çözüm bulmaya devam edeceğiz. Ne surette olursa olsun tek bir vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, inancından, dininden ve meşrebinden dolayı farklı muamele görmesine müsaade etmeyeceğiz. Ermeni vatandaşlarımızın da kültürümüze, beşeri, siyasi ve ticari hayatımıza yaptıkları katkıları artırarak sürdüreceklerine inanıyorum.

Sizlerden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak geçmişimizi çarpıtarak tarihten kin, nefret ve husumet çıkarmaya tevessül edenlere fırsat vermemenizi istirham ediyorum. Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı'nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini tekrar saygıyla yad ediyorum. Anma merasimine iştirak eden tüm vatandaşlarıma selam ve hürmetlerimi sunuyorum."

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 23:55
YORUM EKLE