2018 uzman erbaş alımı sonuçları! 25 bin Jandarma Uzman erbaş alınacak! İşte tüm detaylar...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 25 bin jandarma alımı için başvuru sürecinin başladığını açıklamıştı. Başvurular sona erdi. Uzman çavuş ve uzman erbaş alımı başladı mı? 2018 uzman erbaş alımı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

2018 uzman erbaş alımı sonuçları! 25 bin Jandarma Uzman erbaş alınacak! İşte tüm detaylar...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, her yıl 25 ile 30 bin arası jandarma bünyesine askeri personel alımı yapacaklarını belirtti. Pek alımlar ne zaman yapılacak? 2018 uzman erbaş alımı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ayrıntılar…

25 BİN UZMAN ERBAŞ ALIMI!

Yüz binlerce vatandaşın uzun süredir beklediği uzman erbaş alım müjdesi Bakan Soylu tarafından verilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma’nın kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen programda 25 bin uzman erbaş alımı için başvurular sona erdi. Peki uzman çavuş, uzman erbaş alımlarının sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bakan Soylu’nun jandarma uzman erbaş ile polis alımı hakkındaki açıklaması şu şekilde;

Onlar bugüne kadar sabrettiler ama şimdi zamanıdır. Bir 10 bin polis alımına daha çıktık, oradan da göndereceğiz, eylül ayında bir 10 bin polis daha alacağız. Oradan da göndereceğiz.Jandarma asayiş için 25 bin alımımız var. Bekçi alımımızda da ne kadar alacağımızı belirtmiştik. Olayların aydınlatılma oranlarında ise yüzde 12 artış var. Burada özellikle ilçe jandarma komutanlarımıza, ilçe emniyet müdürlerimize söylüyorum. Benim için önemli olan rakam, mala karşı suçların düşmesi, aydınlatılan olayların oranlarının artması. Bunu yaptığımız zamandan itibaren vatandaşımızın, hem sizlere hem de devlete olan güveni artacaktır. Kafasını yastığa vurduğu zaman vatandaş, ‘polisim, jandarmam, bekçim yanı başımda’ diyecek ve bu konuda rahat bir uyku çekebilecek. Bizim yapmamız gereken bu.”

694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Jandarma uzman erbaş alımında yaş şartı ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilecek uzman erbaş adaylarının müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olması gerekir.”

2018 UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU SONUÇLARI

Uzman erbaş alımı için ön başvurularını "www.jandarma.gov.tr" internet adresinden 13– 30 Temmuz 2018 (saat 17.00'ye kadar) tarihleri arasında ön başvuru formunun doldurulması suretiyle yapan çok sayıda vatandaş şimdi sonuç açıklama haberini merakla bekliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın yayımladığı Sözleşmeli Uzman Erbaş Başvuru Kılavuzuna göre başvuru şartları uygun olan adayların seçme sınavlarına çağrılması 7 Ağustos 2018 tarihinde yani bugün açıklanacak.

Sonuçların gün içinde açıklanması bekleniyor.

JANDARMA UZMAN ERBAŞLARIN MAAŞLARI NE KADAR?

Meslekte 20 yılını geçirmiş kıdemli başçavuş rütbesine gelmiş bir astsubay 2018 yılı itibari ile 4.830 Türk Lirası civarında maaş alıyor. Doğuda çalışıyorsa terör tazminatı olan ek (900 TL) ücrete hak kazanıyor. 25 yıl TSK'ya hizmet veren bir asker yıpranma payı ile birlikte emekliliği hak eoiyod. Hizmet yılı ve emeklilik yılında aldığı çıplak maaşın çarpımı ve OYAK ödemeleri ile toplam astsubay emekli ikramiyesi 150 bin Türk Lirası düzeyinde olabiliyor. Astsubay rütbesine mensup rütbeli personeller 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu tutar kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk vb. gibi durumlarına göre değişiyor. 

İYİLEŞTİRME YAPILDI

Nisan ayında TSK'da görev yapan subay, astsubay ve uzman erbaş maaşlarında iyileştirme yapıldı. Buna göre, özlük haklarını Türk Silahlı Kuvvetleri Kanununa göre alan subay, astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapıldı.

Öte yandan mayın arama ve temizleme timlerinde görev yapanlarla komando, SAT/SAS gibi personelle ilgili de çeşitli konularda iyileştirmelerin yapıldığı öğrenildi.

UZMAN ERBAŞLARIN KADEME DERECESİ YÜKSELTİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Haziran'da da astsubaylara kademe müjdesi vermişti. Erdoğan bir iftar programında yaptığı konuşmada şöyle konuşmuştu:

"Yükseköğrenim mezunu, 9'uncu derecenin 3'üncü kademesinden göreve başlayan astsubayların başlangıç derecesini 8'in birine yükseltiyoruz."

Tüm astsubayların emsallerinin seviyesine çıkarıldığını, düzenlemeden göreve yeni başlayacak, mevcut ve emekli astsubayların yararlanacağını belirten Erdoğan, "Yükseköğrenim mezunu, 9'uncu derecenin 3'üncü kademesinden göreve başlayan astsubayların başlangıç derecesini 8'in birine yükseltiyoruz. Tüm astsubaylarımızı emsallerinin seviyesine çıkarıyoruz. Düzenlemeden göreve yeni başlayacak, mevcut ve emekli astsubaylar yararlanacak" dedi.

- Ege Haber
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 13:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan akdemir
Ramazan akdemir - 4 ay Önce

Bu memlekette demokrasi yok bazıları lise olmayanlar var birde lise diploması istiyorlar boyel adeletmi olur

Ercan
Ercan - 4 ay Önce

Alımlar ne zaman olacak neden kesin bir bilgi verilecekmi

Kaan Akça
Kaan Akça - 4 ay Önce

Lise Mezunu Şartı Kaldırılmalı Bence Ayrıca Günümüzde 10 insandan 9 unda dövme veya jilet var vatanına milletine hizmet etmek isteyen herkes bence yararlanmalı

Yusuf ay
Yusuf ay - 4 ay Önce

Sayin baskanim Allah rizasi icin 1991 dogumlu olup ilkokul mezunlarinada bir sans taniyin

Kanun şefki
Kanun şefki - 4 ay Önce

Güvenlik korucu alımı neden yapılmıyor beklemekten canımız çıktı bir an önce güvenlik alımı olsun artık

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Sayın.kohmutanlahrım.sizdenbir. isteğim var.jandarmahtihrafik.kohmuhtanlahrıh.petroldangìtmiyorlar.yuhnuslardah.ayrılmıhyorlar.

farj
farj - 4 ay Önce

he seyinlise mezunu yaptiniz orta okuknolup millet askrr olmak istiyor orta okul okumus adam ne kadsr maas alabikirki ortaokuk yapin

Mustafa
Mustafa - 4 ay Önce

Jandarma ilk okul mezunu alacak mi bi ara gorduk bizde katilmak istiyoruz

Faruk
Faruk - 4 ay Önce

La alacaksanızvalkın bız burda vatan ıcın gellıyoz adamlar ıse yok lıse yok yuksek okul bızi alkacaksanız alın

Faruk
Faruk - 4 ay Önce

Yok lıse yok yuksek ollun bu sacmalıktır allacaksanız allın

Ulaş kaymakcı
Ulaş kaymakcı - 2 ay Önce

Askerliğimi 1991 2 yaptım ve orta okul mezunuyum ve erbas alımlarında başvuru yapabilirmiyim yardımcı olur musunuz yoksa geçmişmi benden onu öğrenebilir miyim

Serkan
Serkan - 2 ay Önce

Değerli arkadaşlar benim anlamadigim soru şu madem hükümetin gündeminde profesyonel askerlik var yani zamanla bu zorunlu askerlik ortadan kalkacak uzmanlık sınavında yapılan yazılı sınavı ben uygun bulmuyorum zaten vatandaş gönüllü olarak geliyor yazılı sınavda ne oluyor inşAllah yetkililer hem yaş konusuyla ilgili hemde bu yazılı sınavın kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma getirir umuyoruz Teşekkürler