2018 uzman erbaş alımı şartları ne? Jandarma Uzman erbaş maaşları ne kadar? İşte tüm detaylar

Hükümetin 25 bin jandarma uzman erbaş alım kararı profesyonel asker olmak isteyenlerin merakını uyandırdı. Son dakika haberleriyle duyurulan gelişme sosyal medya da da gündem oldu. Peki uzman erbaş alımı şartları neler? Uzman erbaş alımı ne zaman başlayacak. Astsubay, başçavuş ve erbaşların maaşları ne kadar? Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2018 yılı uzman erbaş alım ile ilgili son bilgileri haberimizde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz...

2018 uzman erbaş alımı şartları ne? Jandarma Uzman erbaş maaşları ne kadar? İşte tüm detaylar

İçiişleri Bakanlığı bünyesine bağlanan ve bazı alanlarında düzeltmeler gerçekleştirilen Jandarma Genel Komutanlığı açık olduğunu tespit ettiği kadrolar için askeri personel alımları gerçekleştirmektedir. Subay, astsubay alımı yapıldığı gibi uzman erbaş ya da diğer ismi ile uzman çavuş alımları da gerçekleştirilmektedir.

2018 yılının Haziran ayını yarıladık ancak İçişleri Bakanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından uzman erbaş, uzman çavuş alımına yönelik her hangi bir ilan yayımlanmadı ve kamuoyuna henüz bu alanlarda atamalar yapılmadı. Peki alımlar ne zaman yapılacak, resmi olarak alımların 2018 yılından ne zaman yapılacak belli oldu mu?

UZMAN ERBAŞ ALIM ŞARTLARI

Uzman Erbaş alımlarıyla ilgili ilk açıklamayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Soylu Jandarma Asayiş Uzman Çavuş olarak 25 bin alım yapacaklarını duyurdu.

Uzman erbaş alımlarıyla ilgili bu son dakika açıklamasının ardından adaylar, yeni dönem Jandarma Uzman Erbaş alımlarının ne zaman yapılacağını ve başvuru şartlarının ne olacağını araştırmaya başladı. 

Bakan Soylu'nun jandarma uzman erbaş ile polis alımı hakkındaki açıklaması şu şekilde;

Onlar bugüne kadar sabrettiler ama şimdi zamanıdır. Bir 10 bin polis alımına daha çıktık, oradan da göndereceğiz, eylül ayında bir 10 bin polis daha alacağız. Oradan da göndereceğiz.Jandarma asayiş için 25 bin alımımız var. Bekçi alımımızda da ne kadar alacağımızı belirtmiştik. Olayların aydınlatılma oranlarında ise yüzde 12 artış var. Burada özellikle ilçe jandarma komutanlarımıza, ilçe emniyet müdürlerimize söylüyorum. Benim için önemli olan rakam, mala karşı suçların düşmesi, aydınlatılan olayların oranlarının artması. Bunu yaptığımız zamandan itibaren vatandaşımızın, hem sizlere hem de devlete olan güveni artacaktır. Kafasını yastığa vurduğu zaman vatandaş, 'polisim, jandarmam, bekçim yanı başımda' diyecek ve bu konuda rahat bir uyku çekebilecek. Bizim yapmamız gereken bu."

694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Jandarma uzman erbaş alımında yaş şartı ile ilgili şu ifadelere yer verildi: "Jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilecek uzman erbaş adaylarının müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olması gerekir."

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI SÖZLEŞMELİ ER ALIMI

Tercih şartı ile ilgili de şu ifadelere yer verildi: "Jandarma Genel Komutanlığında 3 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılır. Üç yıllık süre fiilen göreve başlanılan tarihte başlar. Üç yıllık süreyi tamamlamadan hangi nedenle olursa olsun Jandarma Genel Komutanlığından ilişiği kesilen personel askerlik görevini yerine getirir."

Buna göre yeni Jandarma uzman erbaş alımları KPSS şartsız ve askerlik şartsız yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

En az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak,

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibariyla 29 yaşını bitirmemiş olmak,

En az 164 cm boyunda olmak,

Askeri öğrencilikle iliĢiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

Güvenlik soruşturması olumlu olmak,

Adli sicil kaydı olmaması,

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak, diğer bulgular için ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre uygun bulunmak),

Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMI NE ZAMAN?

Geçtiğimiz yıl ilk uzman erbaş alımları Haziran-Temmuz döneminde yapılmıştı. Ancak bu yıl ciddi personel eksiği olması nedeniyle alımların daha erken tarihte olabileceği tahmen ediliyor.

JANDARMA UZMAN ERBAŞLARIN MAAŞLARI NE KADAR?

Meslekte 20 yılını geçirmiş kıdemli başçavuş rütbesine gelmiş bir astsubay 2018 yılı itibari ile 4.830 Türk Lirası civarında maaş alıyor. Doğuda çalışıyorsa terör tazminatı olan ek (900 TL) ücrete hak kazanıyor. 25 yıl TSK'ya hizmet veren bir asker yıpranma payı ile birlikte emekliliği hak eoiyod. Hizmet yılı ve emeklilik yılında aldığı çıplak maaşın çarpımı ve OYAK ödemeleri ile toplam astsubay emekli ikramiyesi 150 bin Türk Lirası düzeyinde olabiliyor. Astsubay rütbesine mensup rütbeli personeller 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu tutar kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk vb. gibi durumlarına göre değişiyor. 

İYİLEŞTİRME YAPILDI

Nisan ayında TSK'da görev yapan subay, astsubay ve uzman erbaş maaşlarında iyileştirme yapıldı. Buna göre, özlük haklarını Türk Silahlı Kuvvetleri Kanununa göre alan subay, astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapıldı.

2018 UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

Öte yandan mayın arama ve temizleme timlerinde görev yapanlarla komando, SAT/SAS gibi personelle ilgili de çeşitli konularda iyileştirmelerin yapıldığı öğrenildi.

UZMAN ERBAŞLARIN KADEME DERECESİ YÜKSELTİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Haziran'da da astsubaylara kademe müjdesi vermişti. Erdoğan bir iftar programında yaptığı konuşmada şöyle konuşmuştu:

"Yükseköğrenim mezunu, 9'uncu derecenin 3'üncü kademesinden göreve başlayan astsubayların başlangıç derecesini 8'in birine yükseltiyoruz."

Tüm astsubayların emsallerinin seviyesine çıkarıldığını, düzenlemeden göreve yeni başlayacak, mevcut ve emekli astsubayların yararlanacağını belirten Erdoğan, "Yükseköğrenim mezunu, 9'uncu derecenin 3'üncü kademesinden göreve başlayan astsubayların başlangıç derecesini 8'in birine yükseltiyoruz. Tüm astsubaylarımızı emsallerinin seviyesine çıkarıyoruz. Düzenlemeden göreve yeni başlayacak, mevcut ve emekli astsubaylar yararlanacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan akdemir
Ramazan akdemir - 1 gün Önce

Bu memlekette demokrasi yok bazıları lise olmayanlar var birde lise diploması istiyorlar boyel adeletmi olur