2016 TEOG sınavı ne zaman yapılacak? İşte tarih

2016 TEOG sınavı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. MEB tarafında yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavının ilki için çok az bir zaman kaldı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında merkezi ortak sınavlara ilişkin TEOG e-kılavuzu yayınlandı. Peki 2016 TEOG sınavı ve mazeret sınavları ne zaman yapılacak? Tarih detayı ve daha fazlası haberimizde!

2016 TEOG sınavı ne zaman yapılacak? İşte tarih

TEOG sınav tarihi hem öğrenciler hem de veliler tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. Her iki tarafın da merakını giderecek haber geldi. Milli Eğitim Bakanlığıtarafından ortaokul son sınıf öğrencilerini liselere yerleştirme için yapılan TEOG sınav tarihleri belli oldu. Ayrıca Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında merkezi ortak sınavlara ilişkin TEOG e-kılavuzu da MEB’in internet sitesi üzerinden yayınlandı. “TEOG sınavı ne zaman?” sorusunun yanıtını ve sınav kılavuzunu haberimizin detayında bulabilirsiniz.

TEOG 2016 NE ZAMAN YAPILACAK?
TEOG, her dönem bir kez düzenlenen ve ortaöğretime geçecek olan öğrencilerin seviyelerinin tespit edildiği bir sınavdır. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre TEOG sınavının ilki 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında, 23-24 Kasım’da, mazeret sınavları ise 10-11 Aralık 2016'da yapılacak. TEOG ikinci dönem sınavları ise ise 26 ve 27 Nisan 2017'de mazeret sınavları da 20 ve 21 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek. Ortak sınavlar, yurt dışı başvurusu, sınav tedbiri alınacak öğrencilerle ilgili işlemler ve sınavlar hakkında temel ilkeler, sınav takvimi gibi bilgileri içeren TEOG e-kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı. Ortak sınavlara dair bilgileri içeren bu kılavuzda işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilebilmesi için bazı değişiklikler yapıldı.

SINAVDA YASAK OLAN MATERYALLER
TEOG'a giren öğrencilerin kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar hariç sınava, çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik veya mekanik cihazları sınava alınmayacaklar. Yasak olduğu belirtilen bu materyalleri yanında bulunduran öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle sınav salonundaki görevlilerce hazırlanan tutanakla geçersiz sayılacak.

SINAVA İTİRAZ NASIL YAPILACAK?
TEOG sınavına itirazda bulunacak adayların soru ve cevap anahtarlarının yayımlanmasından itibaren 5 günü geçirmemesi gerekiyor. İtiraz başvuruları İÖDSGM resmi internet sayfasından yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecek. Sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının "//www.meb.gov.tr" internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 günlük dava açma süresini durdurmayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 03:58
YORUM EKLE